Beyaz Saç, Boyasız Eski Haline Döner mi?

Saçlarınızda beyazlar var ve eski doğal saç renginizi geri mi istiyorsunuz? Evet, bunun bir çaresi var ve hayır, boyamaktan söz etmiyoruz. Daha stressiz bir yaşamdan söz ediyoruz. Tabii bu da oldukça zor bir ihtimal aslında. İşte detaylar.

Günümüzde saç üzerine pek çok çalışma var. Özellikle son yıllara baktığımızda, kellik konusuna yönelik olarak saç ekimi ve protez saç uygulaması gibi çözümler var. Konu beyaz saç olduğunda ise, devreye boya ve benzeri çözümler giriyor.

Aslında dışarıya çıkıp birkaç dakika gezinti gerçekleştirdiğimizde, çoğu kişinin saçının boya olduğunu görüyoruz. Özellikle de kadınlar, farklı renklerde stiller yapmayı seviyor ve diyebiliriz ki erkeklerde de boya kullanımına yönelim artıyor.

Açıkçası kendi düşüncemi belirtmem gerekirse, erkeklerde boya kullanıldığında bu çok belli oluyor ve fazla yapay duruyor. Tabii boyama işleminin nerede ve nasıl yapıldığı, hangi boyaların kullanıldığı da önemli.

Beyaz Saç, Boyasız Eski Haline Döner mi?

Başta da sorduğumuz soruya ve cevabına gelelim isterseniz…

Eğer saçınızda beyazlar varsa ve bu beyaz saç faktörünün boyasız ortadan kalkmasını istiyorsanız, “stressiz bir yaşam” sürmeniz gerekiyor. Evet, bu kadar basit, ama uygulaması da bir o kadar zor bir çözüm.

Mashable sitesindeki haberde, Kolombiya Üniversitesi’ne mensup bilim insanlarının araştırmalarından bahsedildi. Araştırmaya katılan beyaz saçlı kişiler, birkaç hafta süreyle izlendi ve stres düzeylerine göre tespitler yapıldı. Örneğin, araştırmaya katılan bir kişi, 2 haftalık tatile gidip geldikten sonra saçlarındaki beyazların azaldığı gözlendi. Yani daha önce beyaz olan saç, stres seviyesinin azalmasıyla eski rengine kavuştu.

Araştırmaların 30 yaş üstü katılımcılarla gerçekleştirildiğini belirtelim ve 40 yaş üzerinde nasıl etkilerin olacağı da merak konusu. Tabii bu çalışmalar, aslında uzun bir yolun başlangıcı niteliğinde sayılabilir.

Bu konuda size kendimden bir örnek de vermek isterim aslında…

Bundan 12 sene evvel, askerlik görevimin bitmesine 1-2 hafta kala, geri dönüş için hem çok heyecanlıydım hem de stresliydim. Bu son günlerde, saçlarımda, özellikle de yan taraflarda beyaz tellerin oluşmaya başladığını görmüştüm, hatta birkaçını koparmaya bile çalışmıştım. Askerlik görevim bittikten sonra eve döndüğümde ise, birkaç hafta içinde tüm beyazlarımın kaybolduğunu görmüştüm.

İlgili Haberler

>> Xiaomi 12 Ultra Kamera Canavarı Olacak: iPhone’cular Üzgün!