Bilgisayar ve Cep Telefonu Saldırıları Nasıl Yapılıyor? Hackerlar Tek Tek Anlattı!

ABD Rus hackerlar karşısında

Birçok kişinin mağduriyetine neden olan bilgisayar ve cep telefonu saldırıları, beyaz şapkalı hackerlar tarafından anlatıldı. Hadi gelin tüm bu saldırıların nasıl yapıldığına bir kez daha bakalım.

.

Hem iş yerinde hem de evde vazgeçilmezimiz olan cep telefonları ve bilgisayarlar ne yazık ki yeteri kadar güvende değil. Siber saldırıların giderek çok ciddi boyutlara ulaştığı günümüz dünyasında, bu tür cihazların kullanımı daha büyük bir öneme sahip. Windows ve Android platformları hackerlar tarafından anlatıldığına göre büyük güvenlik açıklarına sahip.

Sizler için bu güvenlik açıklarından bahsettik ve nasıl korunabileceğinizden bahsettik. Google Project Zero ekibi tarafından bulunan tüm bu açıklar, kullanıcılara ciddi zararlar verebiliyor.

Bilgisayar ve cep telefonu saldırıları tahmin edilen boyutların ötesinde

Birçok kişi bilgisayarlara ve cep telefonlarına yapılan saldırıların kendisini hedef almayacağını düşünüyor. Her ne kadar bilgisayar korsanlarının hedefinde daha çok büyük şirketler ve CEO’lar olsa bile yine de güvenlik açığı herkesi kapsıyor.

bilgisayar ve cep telefonu saldırıları
Size ait veriler bilgisayar korsanları tarafından Torrent sitelerde paylaşilabilir. “Onion” bağlantı sistemini kullanan hackerlar, sizce ait bütün verileri alarak karanlık internette satışa da çıkarabilir. Google Project Zero ekibi tarafından yapılan açıklamalara göre bilgisayar korsanları Windows ve android cihazlara ulaşmak için son derece ilginç yöntemlere başvuruyor.

Android ve Windows cihazlara yönelik saldırılar

Bilgisayar ve cep telefonu saldırıları yapan hackerlar iki farklı ana sunucu kullanıyor. Bu sunuculardan birisi Wİndows diğeri de Android için hazır bekletiliyor. Görebileceğiniz en tecrübeli hackerlar tarafından yapılan saldırılarda, birçok farklı teknik kullanılıyor.

Android cihazlar için yapılan saldırılar

Sıfır gün açıklarından yararlanıyorlar.
Hedefte bulunan akıllı telefonlara binlerce parametre göndererek saldırıya devam edip etmeme konusunda karar veriyorlar.
Karmaşık kodlar yardımıyla cihazda yetki kazanmaya çalışıyorlar.
Size ait bütün parmak izi veya uygulamaların bilgisini alarak saldırıyı düzenli hale getiriyorlar.

Microsoft için yapılan saldırılar

En çok kullanılan saldırılar sıfır gün açıkları.
Chrome’daki açıkları bulan hackerlar buraları kullanarak uzaktan kod çalıştırabiliyor.
Sunuculardan gönderilen çoklu yetkilendirme paketleri cihazları işlevsiz bırakabiliyor.
Birçok karmaşık kod gönderilerek cihazlar kullanılamaz hale getiriliyor.

“Bilgisayar ve cep telefonu saldırıları” konusunda güvende kalabilmek için mutlaka bir uzman desteği almanızı öneriyoruz. Peki siz bu saldırılar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Microsoft Kaynak Kodları Hacklendi: Bütün Bilgisayarlar Tehlike Altında

>> Ağ saldırıları son çeyrekte rekor artış gösterdi

. . . .