Bilim İnsanları Saç Dökülmesi Hakkında Yeni Detaylar Elde Etti: Peki Saçlar Neden Dökülüyor?

bilim insanları saç dökülmesi
Google News Abone Ol

Uzun bir süredir çalışmalarına devam eden bilim insanları saç dökülmesi hakkında bazı detaylar buldu. Peki saç dökülmesinin nedeni tam olarak ne? İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Saç dökülmesi birçok kişinin en büyük problemleri içerisinde yer alıyor. Saç dökülmesi yoksa bile saçların beyazlaması yine ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkabiliyor. Bilim insanları bir süredir neden böyle değişimlerin yaşandığını merak ediyordu. Araştırmalar genellikle genetik faktörleri işaret etse bile onlar başka bir yöne baktı.

Yapılan çalışmalar ile birlikte aslında buna stresin neden olduğu ortaya çıktı. Hem saç dökülmesi hem de saçların önemli ölçüde beyazlaması stres faktörüne bağlı. Bu tür salgıları tetikleyen hormonlar uzaklaştıkça saçların beyazlaması ya da dökülmesi engelleniyor.

Bilim insanları saç dökülmesi ile ilgili bazı çalışmalar yapıyor

Harvard Üniversitesi tarafından devam eden çalışmalar sonucunda stres hormonlarının farklı bir etkisi görüldü. Bu tür hormonlar saç diplerini zayıflatarak dökülmesine veya beyazlamasına neden oluyor. Yani sanılanın aksine bu durumun tek nedeni genetik faktörler değil.

bilim insanları saç dökülmesi

Devam eden çalışmalara bakıldığında saç köklerinin açık kalmasının büyük öneme sahip olduğu görülüyor. Normalden daha erken beyaz saç çıkmasının nedeni bu saç köklerinin kapanması ile bağlantılı. Kökler her açıldığında aynı zamanda saçın yaşam süresi uzamış oluyor.

Fareler üzerinde yeni deneyler yapılıyor

Nature dergisinde ortaya çıkan bazı detaylara göre bilim insanları fareler üzerinde deneyler yaptı. Farelerde de yaşlandıkça saçların dökülme probleminin olduğu ifade edildi. Ancak stres hormonları uzaklaştırıldığında yaşlı farelerin saçı bile hızlı bir şekilde uzadı.

Bilim insanları tarafından yapılan deneyler büyük bir hızla devam ediyor. Özellikle de erkeklerin en önemli problemleri içerisinde yer alan saç dökülmesi yakın bir zamanda tarihe gömülebilir. Ancak bunun için bir süre daha beklemek gerekecek. Stres hormonunu vücuttan uzaklaştıracak yeni bazı tedaviler geliştirilebilir. Peki siz konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Mars Helikopteri Kullanıma Hazır Hale Geldi: İnsanlık Tarihinde Bir İlk Yaşanacak

>> Türkiye’ye 100 Milyon Doz Aşı Geliyor: İşte aşıların Geleceği Tarih


CEVAP VER