Nvidia Gürültü Engelleme Özelliği RTX Olmayan Kartlarda Nasıl Açılır?

Nvidia gürültü engelleme GTX kartlarda da son derece tatmin edici
Google News Abone Ol

Nvidia RTX serisi kartlarda beğeni toplayan gürültü engelleme basit bir yöntemle diğer kartlarda da çalışıyor. Firmanın başarılı yapay zeka ürünü mekanik klavye gürültüsünü dahi önlüyor.

Yapay zeka ile çalışan gürültü önleme özellikleri büyük başarı ile çalışıyor. Discord ile gelen Krisp kısa süre önce uygulamadaki görüşmelerde kullanılmaya başladı ve gayet iyi çalışıyor. Nvidia ise donanım desteği de alarak RTX Voice’u hizmete aldı. Gelen bu özellik, RTX kartların cazibesini artıran bir ek özellik oldu. Kullananlar da bu yapay zeka uygulamasını oldukça beğendiler. Bu özellik, Nvidia’nın RTX 20 serisi kartlarından itibaren çalışıyor.

Lakin şimdi bu özellikleri diğer GTX kartlarda kullanmanın bir yolu bulunuyor. Normalde firmanın AI Tensor çekirdekleriyle çalışan bu özellik beta versiyonu ile diğer kartlarda da çalışıyor.

Daha önce bu özellik RTX dışı kartlarda resmi olmayan yöntemlerle çalışıyordu. Lakin şimdi tüm kartlarda çalışan yeni bir sürüm yayına girdi. Özellikle salgın döneminde görüntülü görüşmeler çok yoğun kullanılıyor. Bu yüzden Nvidia kartları kullanan herkesin bu yazılıma bir şans vermesi gerektiğini öneriyoruz. Bu yazılım sadece sizin sesinizi değil yazılımı kullanmayan görüştüğünüz kişilerin seslerini de temizliyor. Bu da yaşanabilen anlaşma zorluklarını ortadan kaldırmak için çok ideal.

Nvidia gürültü engelleme GTX kartlarda da son derece tatmin edici

Uygulama ile ilgili ilk izlenimlerimiz aşırı derecede olumlu oldu. Discord’un gürültü temizleme teknolojisinde özellikle düşük kaliteli mikrofonların yaşattığı sorunlar bu yazılımda kesinlikle yaşanmıyor. Görüşmelerinizi gürültülü ortamlarda yapmak durumundaysanız bu uygulama size çok yardımcı olacaktır. Ayrıca evinizde aniden çalışan bir elektrik süpürgesi, komşudan gelen matkap sesi bu uygulama ile sorun olmaktan çıkacak.

Yazılımın bu versiyonu yapay zeka çipi yerine işlemcinizden güç alıyor. Yaklaşık %6 civarı bir işlemci gücünü feda ederek sesli görüşmelerinizde büyük yarar sağlayabilirsiniz. Düşük işlemcilerde bu oran biraz daha fazla olacaktır.

RTX Voice

Uygulamayı kurmak için iki seçeneğiniz var. Birincisi Nvidia Broadcast yazılımını kurmak. İkincisi ise GTX kartlar için hazırlanan RTX Voice uygulamasını indirmek. Uygulamayı bu linkten indirebilirsiniz. Yazılımı kurduktan sonra yazılımdan kullanmak istediğiniz kulaklık, hoparlör ve mikrofonu seçmeniz gerekiyor. Nvidia burada mikrofon seçeneğini sürekli, hoparlör seçeneğini ise ihtiyaç durumunda açmanızı öneriyor. Son olarak yapmanız gereken yazılımların özel ayarlarından “NVIDIA RTX Voice” seçeneğini seçmek. Discord, Twitch Studio ve OBS gibi uygulamalara özel kurulumlar için bu linkten detaylı bilgi alabilirsiniz.

Diğer haberler:

>> AMD Threadripper Yeni Nesliyle Beklediğimizden Daha Yakın Olabilir

>> VMware’den Dijital Kurumlar İçin Yapay Zeka Kullanımına Hazır Geliştirici Altyapıları


CEVAP VER