Mars Helikopteri Kullanıma Hazır Hale Geldi: İnsanlık Tarihinde Bir İlk Yaşanacak

uzay yarışlarında ABD

Mars helikopteri kullanıma hazır hale geldi. Hepimiz tarihi anlara tanıklık ediyoruz. Hadi gelin konuyla ilgili tüm detaylara ve helikopterin ilk görüntüsüne birlikte bakalım.

.

NASA’nın Mars’taki yeni gözü kulağı olacak Perseverance büyük heyecan yaratmaya devam ediyor. Mars gezegeninde gerçekleşecek olan bu zorlu görev insanlık için büyük bir sınav diyebiliriz. İlerleyen yıllarda kurulacak Mars kolonisi için ilk adımlar atılıyor. Buraya kadar herşey yolunda gibi gözükse bile aslında önemli bir problem var.

NASA tarafından geliştirilen Perseverance tarzı araçlar ne yazık ki araziye mahkum kalıyor. Mars gezegeninin ileri noktalarında yer alan bölgelere ulaşması için araziyi yavaş yavaş tarayarak ilerlemesi gerekiyor. Bu durum aynı zamanda hem hız hem de süre bakımından bazı olumsuzluklar yaratıyor. NASA bu sorunu gidermek için Mars helikopteri tasarladı.

Mars helikopteri kullanıma elverişli

Helikopter uçuşunun mümkün olması nedeniyle yepyeni bir strateji deneniyor. Buna göre yüzeye bağlı kalmak yerine daha çok uçan cisimlere yer verilecek. Perseverance’in Mars’a inişi sonrasında herkesin gözü kulağı bu helikopterdeydi. Şimdi ise yavaş yavaş helikopter olduğu yerden çıkarılacak.

Mars helikopteri kullanıma

Bu helikopterin olduğu yerden çıkarılması ile birlikte arazi çalışmaları çok daha güçlü bir hale gelecek. Kısa bir süre içerisinde Mars gezegeninde hızlı taramalar yapılarak genel bir topografi oluşturulabilecek. Ayrıca Perseverance gibi araçların gitmekte zorlanacağı çetrefilli yerlere rahat bir şekilde ulaşılabilecek.

Mars helikopteri büyük bir önemle korunuyordu

Mars gezegenine gönderilen bu araç ile ilgili bazı detaylara çok önem veriliyor. Perseverance iniş yaparken çok sert bir yol izlemişti. Bu nedenle helikopterin zarar görme ihtimali son derece yüksekti. Bilim insanları konu ile ilgili yaptıkları hesaplamalar sonucunda onu çoklu bir koruma sisteminin içinde aldı.

Mars helikopteri şu anda mevcut bulunduğu korunaklı bölümden çıktı. Onun yavaş yavaş uçuşa hazır hale gelmesi bekleniyor. Peki siz bu helikopter hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Canlılığın devamını sağlamak için bilim insanları çılgın bir proje önerdi

>> SpaceX Starlink İçin 60 Uydu Daha Gönderdi: Yakında İnternet Sağlayacak


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here