Bilinmeyen Zeka Türleri: Bilim İnsanları Yeni Zeka Türleri Tanımladı

Yapay zeka gelişimi geleceği

Bilinmeyen zeka türleri bilim insanları tarafından açıklandı. Aslına bakacak olursak uzun yıllar önce Howard Gardner isimli bir bilim insanı zeka türlerini paylaşmıştı.

Harvard Üniversitesi’nden gelişim psikoloğu olan Howard Gardner çoklu zeka kuramını geliştirdi. Bu kurama göre 8 farklı zeka türü bulunuyor. Bu zeka türleri insanların hayatlarını ve seçeceği mesleği önemli ölçüde belirliyor. Zeka türlerine baktığımızda karşımıza ilk olarak doğacı zeka çıkıyor.

Doğacı zeka türüne sahip olan bireyler topraklar ve hayvanlarla son derece yakın olmayı seviyor. Büyüyen bitkiler ile uğraşmayı seven bu insanlar meslek seçimlerinde veterinerlik ve tarım gibi alanlara yönelebiliyor. Bir diğeri ise sosyal zeka olarak adlandırılıyor. Bu zeka türüne sahip olan kişiler hem sezgileri hem de empati yetenekleri bakımından güçlüdür.

Bilinmeyen zeka türleri: İçsel ve kinestetik zeka

Psikologlarda, satıcılarda, öğretmenlerde ve siyasi liderlerde sosyal zekanın üst düzeyde olduğunu görüyoruz. Sosyal zekaya sahip bireyler genelde kendisini topluma karşı daha iyi ifade ediyor. Bir diğer önemli zeka türü ise içsel zeka olarak adlandırılıyor. Bireylerin güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olması ile birlikte kendini tanıması en belirgin özellikleri arasında yer alıyor.

Bilinmeyen zeka türleri

Din adamları, senaristler ve sanatçılar bu zeka türünün içerisinde yer alıyor. Günlük tutmak, senaryo yazmak ve duygularını ifade etmek bu zeka türü için olmazsa olmazlar arasındadır. Kinestetik zeka ise bir diğer önemli gelişim türü olarak görülüyor. Sporcular ve dansçılar genellikle bu gelişim türüne sahiptir. Hareketlerini rahatlıkla kontrol edebilen ve fiziksel nesnelerle baş edebilen insanlarda bu zeka türü bulunur.

Müziksel, görsel ve matematiksel zeka

En fazla ön planda olan zeka türlerinden bir diğeri ise müziksel zekadır. Bireylerin sesleri, ritimleri ve melodiyi doğru bir şekilde duyarak ayırt etmelerini sağlayan bir zeka türü olarak biliniyor. Görsel zeka ise şekil, çizgi, renk ve biçim gibi olgular arasındaki ilişkilerin tespit edilmesini sağlayan bir zeka türüdür.

Matematiksel zeka birçok kişinin bildiği türler içerisinde yer alıyor. Fizik ve matematik gibi bilim dalları ile ilgilenen bilim insanları bu türde gelişimsel özellikler göstermektedir. Konuları sınıflandıran ve bir zaman çizelgesi oluşturma işini seven kişilerde bu zeka türü yaygın olarak görülmektedir.

Son olarak sözel zeka

En önemli zeka türlerinden bir diğeri ise sözel zekadır. Dillerin gramer yapılarını ve işlevlerini hızlı bir şekilde öğrenen bu zeka türü genelde sanatçılarda görülüyor. Masal, öykü, kısa oyun veya makale yazmak gibi görevlere bu tür zekaya sahip olanlar fazlasıyla yatkındır.

Peki sizde hangi zeka türü olduğunu düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Yapay Zekânın Türkiye’deki Lideri CBOT, 1 Milyar Konuşmaya İmza Atacak

>> Yeni Yapay Zeka Sistemleri Kalp Krizini Tahmin Edebiliyor: Erken Ölümleri Engelleyebilir