Yeni Yapay Zeka Sistemleri Kalp Krizini Tahmin Edebiliyor: Erken Ölümleri Engelleyebilir

İlk yapay zeka yasası

Yeni yapay zeka sistemleri sağlık alanında çok büyük bir devrim yaratacak gibi görünüyor. Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre bu algoritma testlerde yüksek doğruluk oranı yakaladı.

Küresel çapta büyük bir etki yaratmaya devam eden yapay zeka ciddi ölçüde gelişti. Sağlık alanında kullanılan yapay zeka teknolojileri ile birlikte bazı rahatsızlıkları önceden tespit etmek mümkün. Dünyada her 5 insandan birisi ani kalp durması ile hayatını kaybediyor. Yapay zeka bunu engelleme kapasitesine sahip.

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmaları kullanan yazılım geliştiriciler son derece önemli bir sistem geliştirdi. Yeni oluşturulan algoritma derin öğrenme teknolojisi üzerinden kalp krizini çok net bir şekilde tahmin edebiliyor. John Hopkins Üniversitesi tarafından yapılan araştırma kalp krizi riskini önceden tespit edecek sistemi geliştirdi.

Yeni yapay zeka sistemleri kalp krizine karşı kullanılacak

Yaklaşık olarak 10 yıl içerisinde kalp krizi riski olup olmadığını tahmin eden bu yeni yapay zeka sistemi büyük bir devrim olarak görülüyor. “Kardiyak aritmi hayatta kalma çalışması” ismi ile yayınlanan bu algoritma, kalp hastalığı olan her hasta için kişiselleştirilmiş bir tahmin sunuyor.

Yeni yapay zeka sistemleri

Dünya çapında ilk defa böyle bir algoritma geliştiriliyor ve risk ölçümleri ile birlikte 10 yıl içerisinde ani kalp durma ihtimali hesaplanıyor. Bu hesaplamaların çok yüksek bir doğruluk oranına sahip olduğu ifade edildi. Algoritma daha şimdiden üniversite hastanesinde kullanıldı. Yapılan araştırmalarda genellikle doğru tahminlerde bulunduğu görüldü.

Kalp krizi riskini önceden tespit edebiliyor

ABD merkezli olarak yapılan çalışmalar önemli sonuçlar vermeyi başardı. Yaklaşık olarak 60 sağlık merkezinden bağımsız hasta grupları bu araştırmanın içerisinde yer aldı. Sağlık sektöründe yapay zekanın nasıl bir etkiye sahip olacağı daha net bir şekilde görülmüş oldu.

Ani bir şekilde kalp krizi geçirip hayatını kaybetme ihtimali olanlar erkenden tespit edildi. Böylece bu tür ölümlerin önüne geçilme ihtimali bir hayli yükseldi.

İlgili Haberler:

>> Yapay Zekânın Türkiye’deki Lideri CBOT, 1 Milyar Konuşmaya İmza Atacak

>> Turkcell’in yapay zeka uygulaması uzaktan sürüş desteğiyle hayatları kurtaracak