Bill Gates, Dünyamızı Değiştirecek Teknoloji Hakkında Konuştu!

Microsoft’un Kurucu Ortağı Bill Gates, son dönemin en popüler başlıkları arasında yer alan ChatGPT ve yapay zekâ teknolojileri üzerine görüş bildirdi. Gates’e göre ChatGPT, dünyamızı değiştirebilecek kapasiteye sahip. Zaten Microsoft’un da bu yönde yatırımlar yaptığını, yakın zamanda da yeni Bing arama motorunu görüce çıkardığını hatırlatalım.

Bill Gates, ChatGPT gibi hamlelerin dünyamızı değiştireceğini düşünüyor. Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt’a konuşan Gates…

“Yapay zekâ, şimdiye kadar okuyup yazabiliyordu, ama içeriği anlayamıyordu. ChatGPT gibi programlar, pek çok ofis işini daha kolay yapabilir, bir mektup ya da fatura yazabilir. Bu da dünyamızı değiştirecektir.”

Bill Gates’in “Dünyamızı değiştirecek” dediği ChatGPT nedir?

ChatGPT, ya da açılımıyla Chat Generative Pre-Trained Transformer, OpenAI tarafından Kasım 2022 itibarıyla yayınlanmış bir chatbot’udur. OpenAI’ın GPT-3 ailesindeki geniş dil modellerinden faydalanılarak hazırlanan yazılım, bünyesinde denetimli ve takviyeli öğrenme tekniklerini de barındırıyor.

ChatGPT, OpenAI firması tarafından hazırlanan ve ücretsiz olarak hizmet sunan bir sohbet robotu. Bu robotla yazılı sohbetler gerçekleştirebiliyorsunuz. Ona bir şeyler soruyor, cevaplar alabiliyorsunuz. Microsoft’un da bir süredir bu teknolojiler üzerine yatırımlar yaptığını belirtelim. Hatta yakın zamanda tanıtılan yeni Bing arama motoru da ChatGPT altyapısına sahip.

ChatGPT’yi denemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bu arada, ChatGPT’nin daha gelişmiş bir sürümü de yakında kullanıma sunulacak. Bu sürüm, daha kapsamlı cevaplar verebilecek, ama karşılığında da aylık 20 dolarlık abonelik ücreti talep edilecek.

Bill Gates, Dünyamızı Değiştirecek Teknoloji Hakkında Konuştu!

Yeni Bing de geldi

Yeni Bing, Microsoft’un ChatGPT altyapısından faydalanarak ortaya çıkardığı yeni nesil bir arama-araştırma motoru.

Yeni Bing’i denemek istiyorsanız, https://www.bing.com/new adresine gidebilirsiniz. Burada, şu an örnek amaçlı hazırlanmış bazı sorular var. Bu sorulara tıklayarak size sunulacak cevapları görebilirsiniz. Böylece önümüzdeki günlerde tam sürüm olarak sunulması beklenen yeni servis hakkında daha iyi bilgi sahibi olabilirsiniz.

Microsoft, bu yeni ürünüyle ilgili, “Gerçek sorular sorun. Tüm yanıtları alın. Sohbet edin ve oluşturun.” diyor.

Tabii bu gelişmeler, Google’ı da harekete geçirdi ve Google da yakın zamanda Bard’ı tanıttı. Ne var ki Bard, an itibarıyla çok da ilgi çekici bir hamle gibi durmuyor. Zira tanıtım sürecinde pek çok hatalı bilgi paylaşması gözlerden kaçmadı.

İlgili Haberler

>> Oppo Find N3, Samsung’u Devre Dışı Bırakabilir! Nasıl mı?