BioNTech Türkiye’de Bir Araştırma Merkezi Kuruyor

BioNTech Türkiye’de bir merkez kurma isteğini geçen yılın sonunda Şahin’in ağzından duymuştuk
Google News Abone Ol

Teknoloji bakanı Mustafa Varank açıklamasında BioNtech ile Türkiye’de bir araştırma merkezi için görüştüklerini söyledi. Türk asıllı bilim adamı Uğur Şahin ülkemizde kanser üzerine çalışma yapacak bir araştırma merkezi için görüşmeler gerçekleştiriyor.

Almanya merkezli sağlık şirketi BioNTech, Türkiye’de bir araştırma merkezi kurulması için yetklilerle görüşüyor. Türk asıllı Alman bilim insanı Uğur Şahin kurucuları arasında yer aldığı BioNTech adına görüşmeyi başlattı. Kısacası görüşmelerde anlaşma sağlanırsa ülkemizde kanser araştırmaları yapan bir merkez açılıyor olacak. Konuyla ilgili Teknoloji Bakanı Varank, “Uğur Şahin Türkiye’de kanser üzerine çalışmak istiyor. Bu yüzden yetkililerle yaptığı görüşmeler sürüyor.” dedi.

Özellikle Uğur Şahin salgın sürecinde ilk aşılardan birini eşi Özlem Türeci ile birlikte geliştirdi. Bu aşıyı geliştiren BioNTech firmasının kurucularından biri olarak dünya çapında tanınan bir isim haline geldi.

Uğur Şahin konu hakkında TÜBİTAK başkanı Hasan Mandal ile görüşmelerini sürdürüyor. Bakan Varank, görüşmelerin geçtiğimiz Nisan’a kadar uzandığını söyledi.

“Uğur Şahin ile aşı geliştirme çalışmaları dışında Türkiye’de neler yapılabileceğini tartıştık. Şimdi planlarını hazırlıyor ve burada bir kanser araştırma merkezi kurmak istiyor.” Bakan Varank’ın görüşmelerle ilgili açıklaması böyleydi.

BioNTech Türkiye’de bir merkez kurma isteğini geçen yılın sonunda Şahin’in ağzından duymuştuk

O dönem Türkiye’ye gönderilecek aşılar hakkında “Ürünlerimizi ilk defa Türkiye’ye gönderiyoruz” demişti Şahin. Ayrıca “Türkiye’de de araştırma yapmak istiyoruz. TÜBİTAK ile görüşüyoruz. Ayrıca çeşitli üniversitelerdeki birkaç profesörle de temas halindeyiz. Türkiye’de bir BioNTech şubesi kurmak istiyoruz.” demişti.

“Bulaşıcı hastalıklara yönelik aşı çalışmalarımızın yanı sıra Türkiye’de kanser araştırması yapmak istiyoruz. İnşallah önümüzdeki yaz Türkiye’de kanserle ilgili klinik çalışmalara başlayacağız. Planlarımız var. Bunlara ulaşmak istiyoruz.” ifadeleriyle niyetini açıklamıştı. Kısacası, ülkemizden de bu niyete olumlu yanıt gelmiş oldu. Üstelik konu hakkında Varank, “Kendisini Türkiye’de ayırlamaktan memnun oluruz.” dedi.

Ayrıca Bakan Mustafa Varank yerli aşı adayıyla ilgili olarak da konuştu. “Gönüllü adayıyım. Halihazırda kayıt oldum. Türk vatandaşlarını birlik olmaya ve bilimsel araştırmalara katkıda bulunmaya çağırıyorum.” dedi.  Bunun yanında bakan, Türkiye’de virüsün yayılmasının önüne geçecek ve tedavi için kullanılan ilaçların bulunduğunu hatırlattı.

Diğer haberler:

>> Koronavirüs Aşıları Başarılı Olabilecek Mi? İşte Merak Edilen Etki Oranları

>> Johnson and Johnson Aşısı Tek Dozda Yüzde 66 Etkili

 


CEVAP VER