Johnson and Johnson Aşısı Tek Dozda Yüzde 66 Etkili

Johnson and Johnson aşısı hızlı aşılamayı sağlayabilir

Johnson and Johnson şirketi tek dozda uygulanabilen aşı geliştirdi. Neticede bu aşı küresel denemelerden elde edilen sonuçları ciddi vakaların önlenmesinde %85 etkili olduğunu gösterdi.

Tek dozluk Johnson and Johnson üretimi Kovid-19 aşısı ciddi vakaların yaklaşık %85’ini önleyeceği açıklaması firmadan geldi. Sonuçta, bu aşı firmaya göre toplamda yüzde 66 oranında genel vakaları önleyecek.

Şirket, yaptığı açıklamada, ” Sizi özellikle evde hasta ederek hastaneye yatmanıza sebep olan veya daha ciddi hastalıkları önlemede ciddi etkiliyiz.” dedi. Bu ifadeler firmanın Global Araştırma ve Geliştirme Başkanı Mathai Mammen’den geldi. Firmanın sıradaki adımı ise Amerika Birleşik Devletleri için acil kullanım ehliyetine başvurmak.

Aşının etkisi ABD’de yetkilendirilen diğer aşılardan düşük durumda. Fakat, bu aşıların hepsi çift doz uygulama gerektiriyor. Tek doz uygulama, oranı düşük de olsa birçok insanı aşılayarak daha hızlı okuma sağlayabilir. Johnson and Johnson aşının denemelerini ABD, Latin Amerika ve Güney Afrika’da gerçekleştirdi. Denemeler sonucunda ABD ve Güney Amerika’da orta ve şiddetli örnekler karşısında aşı %72 etki gösterdi. Ancak, Güney Afrika’da ise durum farklı. Hastalığın mutasyona uğramış hali bu ülkede oldukça yaygın. Johnson and Johnson aşısı bu ülkede %57 etki göstermeyi başardı. Uzmanlar, B.1.351 varyantının orijinal hastalık karşıtı aşılara direnç gösterdiğinden endişeli. Son olarak, ilaç şirketi Novavax’tan bu konuda açıklama geldi. Firma, aşısının bu varyasyona karşı daha az etkili olduğunu açıkladı. Hastalığın bu türevi hakkında yeni vaka bilgileri tüm dünyadan gelmeye devam ediyor.

Johnson and Johnson aşısı hızlı aşılamayı sağlayabilir

Bununla birlikte şirket verileri aşının bu ülkede de yaklaşık yarı yarıya etki gösterdiğini açıklıyor. Bu da vaka sayılarının kontrolden çıkmış durumda olduğu ABD’de %50 üstünde etkili aşıların kullanılması kararını karşılıyor. Bu aşı, koronavirüs içerisindeki genin zararsız ve zayıflatılan bir bölümünden oluşuyor. Firmanın tespitine göre aşının en belirgin yan etkileri pembe göz ve ishal. Aşıdaki virüs parçacığını öğrenip kopyalayan insan vücudu bu sayede antikorlarını geliştiriyor. Bu yöntemin BioNTech ve Moderna aşılarından farklılaşan bir yöntem olduğu uzmanların görüşü. Bu aşının sunduğu en önemli fırsat ise ikinci bir doz uygulanmadan belirli bir bağışıklık iddiası olması. Bu sayede 2 dozun ancak bir kişiyi aşılayabildiği diğer aşıların aksine sonucu daha az etkili olan bu aşının çok kişiye uygulanarak istatistiği verilen iki kişiden birine gerekli bağışıklığı sağlama becerisi oldukça önemli. Bu sayede üretilen bir aşının iki katı kişiye hastalığa karşı bir şans verme ihtimali var.

Diğer haberler:

>> En Etkili Maske Takma Şekli Hangisi?

>> Türkiye Aşı Haritası Ortaya Çıktı