Koronavirüs Aşıları Başarılı Olabilecek Mi? İşte Merak Edilen Etki Oranları

Yerli aşı için kritik

Birçok kişinin umutla beklediği koronavirüs aşıları başarılı olabilecek mi? Hadi gelin konuyla alakalı bütün detaylara ve aşıların etki oranlarına birlikte bakalım.

Dünya genelinde salgın devam ederken herkes aşılara umut bağladı. Bazıları bunların kesinlikle etki edeceğini düşünürken kimileri ise aynı fikirde değil. Bu nedenle durumu kesin olarak anlayabilmek için aşıların etki oranlarına bakmak gerekiyor. Özellikle de bazıları son derece yüksek bir etki yaratabiliyor.

Koronavirüs aşıları yüksek miktarda başarı oranına sahip diyebiliriz. Fakat işin kötü tarafı tüm bu aşıların her yerde aynı etkiye sahip olmaması. Bazı bölgelerde güçlü bir etki yaratırken kim yerlerde ise daha geri planda kalıyor.

Koronavirüs aşıları başarılı mı: Pfizer & BioNTech ile Moderna

Covid 19 aşıları içerisinde önemli bir yere sahip olan Pfizer & BioNTech ile Moderna genellikle başarılı görülüyor. Moderna henüz yeni yeni sonuçlarını açıklamaya başladı. Pfizer & BioNTech’in %95 gibi yüksek bir etkiye sahip olduğu ifade ediliyor.

koronavirüs aşıları başarılı

Bu gerçekten de çok yüksek bir rakam. Zaten en kaliteli aşılar bunlar diyebiliriz. Moderna ise yüzde 94 oranında etkiye sahip. Bu rakamların toplumsal bağışıklık kazanılması için son derece yeterli olduğu düşünülüyor.

Rus Sputnik V ile CoronaVaC aşısı etki oranı

Aşılar içerisinde göze çarpan diğer seçenekler ise Rus Sputnik V ile CoronaVaC oldu. Bunlar içerisinde Rus Sputnik V yüzde 92 oranında etkinlik özelliği kazanmıştı. Fakat bu rakamları ortaya koyan yetkili makam Rusya Sağlık Bakanlığı’ydı.

Koronavirüs aşırları başarılı olma sıralamasına göre değerlendirildiğinde listenin sonunda Çin tarafından geliştirilen CoronaVaC aşısı yer alıyor. Bu aşının yüzde 50 gibi bir etki oranına sahip olmasına oldukça düşük diyebiliriz. Koronavirüs aşıları ikinci faz raporları değerlendirildiğinde rakamlar hemen hemen yine aynı kaldı. Fakat Türkiye’de CoronaVaC aşısı yaklaşık olarak yüzde 92 etki göstermeyi başardı.

Koronavirüs aşıları başarılı olma istatistikleri sizce doğru mu? Aşı sırası size geldiğinde olmayı düşünüyor musunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Hangi ülkede 24 milyon dozu aşkın Covid19 aşısı yapıldı?

>> Johnson and Johnson Aşısı Tek Dozda Yüzde 66 Etkili