Bir Akıllı Telefon Daha Patladı! Bu Modellere Sahipseniz Dikkatli Olun!

Bir akıllı telefon daha patladı. Akıllı telefonlar, her ne kadar hayatlarımızı kolaylaştırsa da zaman zaman çok tehlikeli hallere bürünebiliyorlar. Özellikle de bazı modellerde, pil tarafında can sıkıcı detaylar olabilir. Son dönemde OnePlus markasını bu konularla ilgili olarak sıklıkla duyar olduk.

Hatırlarsanız Samsung, 2016 yılında Galaxy Note 7 akıllı telefonunu satışa sunmuş ve ilk etapta büyük beğeni toplamıştı. Oysa telefon, kısa süre sonra pilindeki sorunlar sebebiyle patlamıştı ve daha sonra bu olay tekrar tekrar yaşanmıştı. Sıklıkla patlayan Note 7 modelleri, uçaklar dahil pek çok noktada kullanımı yasaklanan ürünler olarak kayıtlara geçmişti.

Tabii elektronik cihazlarda bu tip can sıkıcı gelişmeler yaşanabiliyor. Zaman zaman farklı üreticiler tarafından hazırlanan cihazlarda da patlama ve yanma gibi haberler görmüştük. Burada tabii ki iki soruyu göz önünde bulundurmak gerekiyor: Bu bir üretim hatası mı, yoksa kullanıcı hatası mı? Note 7 için “üretim hatası” açıklaması yapılmıştı.

Bu kez OnePlus telefon patladı

Günümüze daha yakın bir zaman dilimine geldiğimizde ise, yakın zamanda Hindistan’da bir OnePlus Nord CE modeli patladı. Twitter’dan bilgi veren telefon kullanıcısı Dushyant Goswami, neyse ki patlamadan hemen önce telefonu cebinden çıkardığını ve bu sayede yaralanmadığını bildiriyor.

Dushyant Goswami’nin belirttiğine göre bu, yalnızca 6 aylık bir telefonmuş ve yaşanan korkutucu olayın sonrasında OnePlus yetkilileri onunla iletişime geçmiş ve birkaç gün içinde yeni bir modelle değişimin de sözünü vermiş. Telefonun son halinin fotoğrafını hemen aşağıda görebilirsiniz.

Bir Akıllı Telefon Daha Patladı! Bu Modellere Sahipseniz Dikkatli Olun!

Aslına bakarsanız bu, OnePlus tarafındaki ilk patlama değil. Biraz daha geriye, ağustos ayına gidildiğinde, yine Hindistan’da, bu kez OnePlus Nord 2 5G modelinin patladığı haberi gelmişti. Bu telefonun sahibi kadın, patlama esnasında bisiklet sürüyordu ve patlama sonucunda yaralanmıştı.

Konuyla alakalı olarak yine OnePlus yetkilileri hemen kadınla iletişime geçmiş ve önceliklerinin güvenlik ile kullanıcı memnuniyeti olduğunu belirterek sorunları gidermek istediklerini dile getirmişti. Yine yapılan araştırmada, patlamadaki sebebin üretimle alakalı değil, dış etkenler olduğu belirtilmişti. Bu telefonun son halini de yine hemen aşağıdaki görsel itibarıyla görebilirsiniz.

Bir Akıllı Telefon Daha Patladı! Bu Modellere Sahipseniz Dikkatli Olun!

Ve son olarak geçtiğimiz eylül ayına geldiğimizde. Yine Hindistan’da, bir başka OnePlus Nord 2 5G modeli patlamış bir sosyal aktivist ve avukat olan Gaurav Gulati’yi ciddi derecede yaralamıştı. Hayatta olduğu için kendini şanslı saydığını söyleyen avukat, ölüm kağıdım sanki cebimdeymiş gibi hissediyorum demişti. Bu cihaz ve yaralanmayla ilgili fotoğrafları da yine aşağıda görebilirsiniz.

Bir Akıllı Telefon Daha Patladı! Bu Modellere Sahipseniz Dikkatli Olun!

“Pil” unsuru, hemen her cihazda çok önemli. Dolayısıyla elektronik cihazlar kullanırken dikkatli olmanızda fayda var. Cihazları ıslatmamaya, çok yük altında bırakmamaya ve sürekli elektrik hattına bağlı bırakmamaya özen gösterin. Eğer aşırı ısınma faktörü gözlemliyorsanız, hemen kullanmayı bırakmalı ve güvenli bir şekilde teknik servisin yolunu tutmalısınız.

İlgili Haberler:

>> Yeni iOS Hatası iPhone’u Kullanılamaz Kılıyor! Verileriniz de Risk Altında Olabilir