Bitcoin 30 Bin Doların Üzerine Çıktı: Beklenti Yükseldi

Bitcoin Avustralya fiyatı

Bitcoin 30 bin doları bile aşmayı başardı. Kripto para biriminin değerindeki istikrarlı artış, yaygın piyasa manipülasyonu korkularını yeniden alevlendiriyor.

Bitcoin fiyatlarındaki keskin artış, kripto para birimini geçen yıl 10 Haziran’dan bu yana ilk kez 30.000 doların üzerine çıkardı. Bu iyileşme göz önüne alındığında bile, token hala Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.000 dolar’ın çok altında ve Terra stabilcoin’in kripto kışına neden olan başarısızlığından önceki konumunun çok altında.

Bununla birlikte, Bitcoin’in son zamanlarda değerindeki istikrarlı artış, başka bir kripto para birimi patlaması tartışmasını ateşledi ve piyasada yaygın manipülasyon korkularını yeniden alevlendirdi.

Bitcoin 30 bin doların üzerine çıktı

Silicon Valley Bank’ın geçen ay çökmesi ve finansal piyasalarda yol açtığı daha geniş çatlak, bazı kripto para birimi hayranlarının, tüm geleneksel “fiat para biriminin” korkularından korunmanın bir yolu olarak sektördeki orijinal ve en değerli token olan Bitcoin’e yönelmesine neden oldu.

Bitcoin 30 bin doları

Bu tutum, Mart ayında tek bir Bitcoin fiyatının bu yıl Haziran ayına kadar 1 milyon doları aşacağına dair 1 milyon dolarla bahse giren ABD’li girişim kapitalisti Balaji Srinivasan tarafından örneklendi. İddiası, ABD dolarının kısa süre içinde hiperenflasyona uğrayarak Bitcoin’in dolar değerinin yükselmesine neden olacağıydı.

SEC durumdan çok endişeli

Haziran 2022’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), dolandırıcılığı önlemenin imkansız olduğu sonucuna vardıktan sonra, yatırımcıların halka açık borsalarda kripto para birimine maruz kalma satın almalarına izin verecek olan Bitcoin bağlantılı bir borsa yatırım fonu başlatma iznini reddetti.

Bitcoin 30 bin doları aşsa bile SEC, piyasanın Bitcoin’de hakim bir konuma sahip bireylerin fiyatları manipüle etmesinden şikayetçi. Ayrıca tether dahil stablecoin’leri içeren manipülatif faaliyetlerden etkilenme ihtimalinin olduğunu söyledi.

İlgili Haberler:

>> Kripto Endüstrisine Yaptırımlar Geliyor: Regülasyon Sesleri Yükseliyor

>> Kripto Para Birimleri ile Kızalay’a Bağış Yapabilirsiniz! İşte Detaylar