En Büyük 5 Teknoloji Şirketi Dünyayı Yönetiyor

ABD ve Çin teknoloji

En büyük 5 teknoloji şirketi dünyada oldukça etkili. Bu teknolojiye öncülük eden şirketler, milyarlarca dolarlık gelirleri ve küresel etkileriyle öne çıkıyorlar. Bu yazıda, dünyanın en büyük beş teknoloji şirketi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Apple

Apple, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biridir. Şirketin merkezi Cupertino, California’da bulunmaktadır. Apple, iPhone, iPad ve Mac bilgisayarları gibi popüler ürünleriyle tanınır. Ayrıca Apple Music, iTunes ve App Store gibi dijital hizmetler sunar. Şirketin geliri 2022 mali yılında 347,16 milyar ABD doları olarak açıklandı.

Microsoft

Microsoft, dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biridir. Şirketin merkezi Redmond, Washington’da bulunmaktadır. Microsoft, Windows işletim sistemi, Microsoft Office ve Xbox gibi ürünleriyle tanınır. Ayrıca Microsoft Azure gibi bulut bilişim hizmetleri sunar. Şirketin geliri 2022 mali yılında 168,09 milyar ABD doları olarak açıklandı.

En büyük 5 teknoloji şirketi: Amazon ve Alphabet

Amazon

Amazon, dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecilerinden biridir. Şirketin merkezi Seattle, Washington’da bulunmaktadır. Amazon, Amazon.com, Amazon Prime ve Amazon Web Services gibi hizmetleriyle tanınır. Ayrıca Alexa gibi sesli asistan teknolojisi de sunar. Şirketin geliri 2022 mali yılında 386,06 milyar ABD doları olarak açıklandı.

En büyük 5 teknoloji

Alphabet (Google)

Alphabet, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biridir. Şirketin merkezi Mountain View, California’da bulunmaktadır. Alphabet, Google arama motoru, YouTube ve Android gibi ürünleriyle tanınır. Ayrıca Google Cloud gibi bulut bilişim hizmetleri de sunar. Şirketin geliri 2022 mali yılında 182,53 milyar ABD doları olarak açıklandı.

Skandallarla anılan Meta

Meta

Meta, dünyanın en büyük sosyal medya şirketlerinden biridir. Şirketin merkezi Menlo Park, California’da bulunmaktadır. Meta; Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi popüler sosyal medya platformlarına sahiptir. Ayrıca Oculus gibi sanal gerçeklik teknolojisi de sunar. Şirketin geliri 2022 mali yılında 85,97 milyar ABD doları olarak açıklandı.

En büyük 5 teknoloji şirketi hem sosyal hem de teknik alanda hayatımızı derinden etkilemeye devam ediyor. Peki siz bu 5 teknoloji devi hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Aynı Kişiyle mi Flört Ediyorum, Aldatılıyor muyum? Bunu Öğrenmek İçin Facebook’ta Grup Kuruldu!

>> Facebook’ta İşler İyi Gitmiyor! Meta’dan On Bin Kişiyi İlgilendiren Haber!