Kripto Endüstrisine Yaptırımlar Geliyor: Regülasyon Sesleri Yükseliyor

Kripto endüstrisine yaptırım

Kripto endüstrisine yaptırım ihtimalleri giderek artıyor. Hükümetler, çalkantılı endüstrinin kripto risklerini yöneteceğini umduğu kripto varlık düzenlemesi için öneriler yayınladı. Sektör, varlıkların Kasım 2021’deki yaklaşık 3 trilyon dolarlık zirvesinden tahmini olarak %75 değer kaybetmesiyle felaketli bir yıl geçirmişti.

Raporlara göre, kullanıcıların %20’si artık bir çeşit kriptoya sahip. Bu durum mutlaka bir düzenlemeye gidilmesini zorunlu kılmaktadır. Aslında birçok ülke bunu denedi ama kimse uygulamaya koyamadı. Ismarlama bir rejim oluşturmak yerine sektör için mevcut düzenlemeleri kullanmayı planlıyorlar. İngiltere’nin Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasası 2000’de belirtildiği gibi, kriptonun finansal hizmetler için mevcut sistemin “güven, güvenilirlik ve düzenleyici netliğinden” yararlanmasına izin vereceği söyleniyor.

Kripto endüstrisine yaptırımlar geliyor

Hükümetler, geleneksel ve gelişmekte olan finansal hizmetler arasında, aynı risk ve aynı düzenleyici sonucun ilkesi olduğu eşit bir oyun alanı yaratmak istiyor. Ancak, bazı kripto işletmelerinin “eşdeğer piyasa kötüye kullanma kuralları uygulamayan” offshore yetki alanlarında faaliyet göstermeye devam etmeyi seçebileceğini de kabul ediyorlar. Yani kriptolar üzerinden para kaçırma ihtimalleri var.

Kripto endüstrisine yaptırım

Hükümetler özellikle bazı kritik konulara önem veriyor.

  • Adil, açık ve yanıltıcı olmayan kripto varlık promosyonları için kurallar koymak.
  • Düzenleyiciler de dahil olmak üzere veri raporlama gerekliliklerini geliştirmek.
  • Bir bireyin bir kripto varlığının değerini satmadan önce yapay olarak şişirdiği yükseliş ve boşaltmayı önlemek için yeni düzenlemeler uygulanması.

Kripto endüstrisine yaptırım boğa öncesi gelecek

Kripto para biriminin orijinal cazibesinin önemli bir kısmı, geleneksel finansal ağlardan bağımsız olmasıdır. Blockchain tarihi, bu fikri olabildiğince destekliyor. Ancak merkezi finansal sistemin bir parçası olan birçok kuruluş kriptoda özgürlük vermek istemiyor.

Kripto endüstrisine yaptırım devam ettikçe fiyatlarda önemli düşüşler yaşanıyor. Örneğin BTC 25 bin eşiğini geçemedi. Bu durum umutsuzluğu büyük ölçüde körüklüyor.

İlgili Haberler:

>> Kripto Paralarda Fiyat Tahminleri Tutacak Mı? (ETH, ADA, XRP, BTC)

>> Kripto Paralarda Yeni Fırsatlar: BTC, ADA ve BNB Fiyat Tahminleri