Black Friday İndirimleri Konusunda Bakanlık Uyarıda Bulundu: Bunlara Dikkat Edin

Google kargo problemini

Black Friday indirimleri ile ilgili bakanlık son derece önemli uyarılarda bulundu. Birçok vatandaşın indirim zamanlarında mağdur olduğu biliniyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Türkiye’de ve dünyada Black Friday olarak geçen bir indirim kampanyası var. Ülkemizde şahane cuma veya efsane cuma gibi isimlerle biliniyor. Kasım ayının sonunda gerçekleştirilecek olan bu indirimler aynı zamanda dolandırıcıların yüzünü güldürüyor. Özellikle internet dünyasına pek yakın olmayan vatandaşlar kolaylıkla dolandırılabiliyor.

26 Kasım cuma günü gerçekleşecek olan indirimler Ticaret Bakanlığı radarında. Bazı markaların önce zam sonra indirim yapması gibi birçok tuhaf durum ortaya çıkabiliyor. Bu tür problemlerin önlenmesi için Ticaret Bakanlığı bazı uyarılarda bulundu.

Black Friday indirimleri yakın takip altında

Bakanlık tarafından yapılan açıklamalarda öncelikle kullanıcıların siteyi kontrol etmeleri gerektiği ifade edildi. Bazı durumlarda orijinal site yerine kullanıcılar sahte sitelerden alışveriş yapabiliyor. Bu tür durumlarda yine mağdur olan kullanıcı oluyor. Bu nedenle alışveriş yapmadan önce sitenin araştırılması gerekiyor.

Black Friday indirimleri

Önce zam sonra indirim yapanların tuzağına düşmemek için mutlaka önceki satış fiyatlarına bakmak gerekiyor. Böylece kullanıcılar indirimlerden faydalanabilecek. Bakanlık tüm bunlara ek olarak kullanıcıların mutlaka ürünün yaklaşık fiyatının araştırılması gerektiğini söylüyor. Yani diğer internet sitelerinden ürünün fiyatına bakabilirsiniz.

Gerçekten ihtiyaç duyduğunuz ürünleri alın

Bazı internet kullanıcıları sırf indirimlerden faydalanmak için aslında ihtiyaç duymadıkları ürünleri alabiliyor. Bu durum aynı zamanda lojistiğin aksamasına neden oluyor. Ayrıca bireysel bütçeleri sarsabiliyor. Tüm bunlara ek olarak bakanlık SSL sertifikası, 3D security veya sanal kartla ödeme birçok detaya dikkat edilmesini öneriyor.

Black Friday kampanyası yapacak olan e-ticaret platformları bakanlık tarafından takip edilecek. Herhangi bir hak kaybına uğrayan tüketiciler istedikleri zaman tüketici hakem heyetleri veya tüketici mahkemelerine başvurabilecek. Peki siz bu tür indirim kampanyaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Konu ile ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Hazır E-ticaret Paketleri ile E-ticaret Yapmanın Kolaylıkları

>> Yeni Normal sürecinde E-Ticaret nasıl şekillenecek?