Online Ticaret Sahtekarlıkları Sona Erecek: Sahte İndirimler Takibe Alındı

Google kargo problemini

Online ticaret sahtekarlıkları uzun bir süredir tartışma konusu haline geldi. Bazı e-ticaret siteleri önce fiyatları yükseltip sonra hızlıca düşürüyor. Bunu indirim olarak kullanıcılara sunmaya çalışıyorlar. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Bilgisayarınızı veya akıllı telefonunuzu açtığınızda alışveriş yapmak için çeşitli uygulamalar kullanabilirsiniz. Ayrıca Google üzerinden de yine alışveriş platformlarına erişmek mümkün. Ancak burada asıl problem güvenilir platformlar üzerinden alışveriş yapmak.

Türkiye’deki saygın e-ticaret platformlarında bile bazen sahte indirimler düzenlenebiliyor. Ekonominin durgun olduğu şu günlerde benzer faaliyetler yürüten platform sayısı giderek artıyor. Konu ile ilgili Ticaret Bakanlığı önemli bir çalışma başlattı.

Online ticaret sahtekarlıkları sona erecek

Yapılan çalışmalara göre online ticaret üzerinden sahtekarlık yapanlar eskisi kadar rahat davranamayacak. İlk etapta fiyatların arttırılıp sonradan indirilmesine karşı bakanlık harekete geçti. Üstelik bu tür platformlar dev indirim veya efsane fiyatlar gibi reklamlar yapabiliyor. Konuyla ilgili sıkı bir denetim başlayacak.

Online ticaret sahtekarlıkları

Ortaya çıkan son detaylara göre bu tür platformlara ilk etapta reklam yasağı getirilecek. Ayrıca sahte indirim düzenleyen e-ticaret sitelerine idari para cezaları verilecek. Üstelik ceza olduğu gibi siteye uygulanacak. Bildiğiniz üzere Türkiye’de devasa e-ticaret platformları var. Bu platformlar içerisinde bazı e-ticaret siteleri satış yapabiliyor. Bakanlık doğrudan e-ticaret sitelerine ceza verecek.

Aldatıcı reklamların izi sürülecek

Ticaret Bakanlığı tarafından alınan karar ile birlikte aldatıcı reklamların izinin sürüleceği ifade edildi. Herhangi bir sahte indirim tespit edilirse hızlı bir şekilde idari para cezası uygulanacak. Böylece bu konuda caydırıcı olmaya çalışacaklar. Fakat henüz idari para cezasının ne kadar olacağı netleşmedi.

Özellikle Black Friday gibi dönemlerde bu tür sahtekarlıklar çok fazla yapılabiliyor. Kullanıcılar efsane indirimler gibi sloganlara aldanıp alışveriş yapıyor. Sonuç olarak fiyatlar yükseltilip yeniden azaltıldığı için müşteriler hiçbir şekilde indirimden yararlanmış olmuyorlar. Peki siz online ticaret platformları tarafından yapılan bu tür sahtekarlıklar hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> İnternet Kullanmayanların Sayısı Tahmin Ettiğinizden Çok Daha Fazla

>> Tim Cook’un Apple Çalışanlarına Yolladığı E-Mail, İnternete Sızdırıldı. İşte Detaylar