Booking.com Türkiye pazarına geri dönüyor!

Booking.com Türkiye

Booking.com Türkiye pazarına tam 3 yıl sonra geri dönüyor. Peki, bu süreçte ne yaşandı ve Booking.com’un Türkiye’ye geri dönüşü nasıl olacak?

.

Ünlü otel rezervasyon sitesi Booking.com Türkiye pazarına geçtiğimiz yıllarda veda etmek zorunda kalmıştı. Çıkarılan yasalara uymayan ve Türkiye’de ofis açmayan Booking.com’a olan erişim engellenmiş daha sonrasında ise erişim engeli açılıp rezervasyon işlemleri kapatılmıştı. Bugün gelen haberler ise Booking.com’un tekrardan ülkemizde faaliyet göstereceği yönünde.

Booking.com Türkiye pazarındaki macerasına kaldığı yerden devam edecek!

Sabah’tan Betül Alakent’in aktardığı bilgilere göre; ünlü rezervasyon platformu Türkiye’de ofis açmayı ve vergi ödemeyi kabul etmiş. Türkiye’de elde ettiği cirodan sadece yüzde 7.5 vergi ödeyecek olan platform çok yakında tekrardan kullanıma sunulacak.

2017 yılında erişime engellenen site Türk kullanıcılara hizmet veremiyordu. Ancak yurtdışından giren kullanıcılar Booking.com’dan rezervasyon yapabiliyordu. Türkiye’de ofis açtıktan sonra artık Türk kullanıcılar da Türkiye’den rezervasyon yapabilecek. Turizm, Maliye ve Ticaret Bakanlıkları ile görüştüğü söylenen ünlü platformun 2020 yılı içerisinde kullanıma sunulması bekleniyor.

Daha önce verilen kararda, “Davalı site haksız rekabete yol açan reklamlara yer vermiştir. ‘booking.com’ olarak en iyi fiyatları garanti eden bir internet sitesi kurmayı amaçlıyoruz’, ‘En düşük fiyatlar’, ‘Booking.com hem şehirlerde hem de deniz kenarı veya kırsal bölgelerde en iyi otel fiyatlarını garanti etmektedir’ vb. şekilde haksız rekabete yol açan reklamların siteden ve tüm online uygulamalardan kaldırılmasına karar verilmiştir. Ayrıca 500 bin lira teminatın yatırılması halinde daha önce verilen ihtiyati tedbir kararının kaldırılarak faaliyetlerine devam etmesine karar verildi” ifadelerine yer verilmişti.

Booking.com Türkiye

Booking.com’un Türkiye’de tekrardan faaliyetlerine devam edecek olması turizm açısından oldukça iyi olacak gibi görünüyor. Türkiye’deki oteller ile yaptığı anlaşmalar ile müşterilerine en iyi fiyatı sunan ve rezervasyon konusunda şimdiye kadar sorun çıkarmayan Booking bakalım Türkiye’de tekrardan ne zaman kullanıma sunulacak?

İlgili Haberler

>> Apple iPhone 12 Tanıtıldı: İşte Hiçbir Yerde Göremeyeceğiniz Detaylar!

>> iPhone 12 Türkiye Fiyatı Ne Kadar Olacak?

. . . . .