Bu Hafta Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

Bu Hafta Sokağa Çıkma Yasağı Var mı?

Google News Abone Ol

Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı sorusunun cevabını sosyal medyada aramaya devam ediyoruz. Kısıtlamasız ikinci hafta sonumuzun ardında üçüncüsü olacak mı merak konusu. 

1 Haziran itibariyle normalleşme sürecine giren Türkiye ‘Kontrollü Sosyal Hayat’ konusunda sınıfta kalmış olabilir mi? Geçtiğimiz dört gün içerisinde artan koronavirüs hasta sayımız akla ‘Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olur mu? sorusunu getiriyor. Şimdi gözler yetkililere çevrilmiş durumda.

Bu Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?

Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın bugün Twitter üzerinden attığı bir mesaj ilgi çekici. Şöyle diyor: “Vaka artışlarıyla dikkat çeken şehirlerimiz başta olmak üzere, artış eğilimi olan yerlerde il hıfzıssıhha kurullarımız, valilerimiz başkanlığında riske karşı kararlar almaya devam ediyor. 42 ilimizde maske, yaptırımı olan bir sosyal sorumluluk. Virüsle maskesiz mücadele edemeyiz”.

yaklaşık 2 hafta önce İçişleri Bakanlığı tarafından bazı valiliklere gönderilen genelge ile 6-7 Haziran sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı duyurulmuştu. Gece saatlerinde açıklanan haberin ardından gündüz saatlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım” açıklamasında bulunmuştu. Erdoğan’ın açıklaması ile birlikte 14 büyükşehir ve Zonguldak’ta 6-7 Haziran hafta sonu sokağaçıkma yasağı uygulanmamıştı.

Yasaklar geri döner mi?

Bundan sonra eski kısıtlamalar gibi önlemlerin alınacağı görüşünde değiliz. Tabii ki vaka sayısı belli bir seviyede tutulursa.  Belki belli bölgelerde sokağa çıkma yasağı gelebilir. Ufak illerde daha önceden yapıldığı gibi mahallle mahalle veya ilçe ilçe belli dönemlerde sokağa çıkma yasakları uygulanabilir. Seyahat sınırlamasının tekrar getirileceğini de düşünmüyoruz.

Kafe ve restoranların çalışma saatleri tekrar düzenlenebilir. Yakın temas içerisinde bulunulan ve sosyal mesafe kuralına uymayan kişi ve kurumlar daha sık denetlenebilir.sokağa çıkma yasağı

Hali hazırda koranavirüs hastalarının bulaş haritası Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuzda bulunmakta. Muhtemelen bu konuda çalışmaları var ve haritalar üzerinde günlük sıcak ortamlar belirleniyordur. Bu sıcak bölgelerde ekstra denetleme ve yeni kurallar getirilebilir. Önümüzdeki günlerde genel büyük yasaklar yerine (Bir il için sokağa çıkma yasağı gibi) bölgesel ve daha küçük kapsamlı kısıtlamaların getirileceği görüşündeyiz.

İlgili Haberler

>> Bazı illere maskesiz sokağa çıkma sınırlaması getirildi!


CEVAP VER