Vitalik Buterin Bitcoin Konusunda Sert Eleştiriler Yaptı: Güvenlik Açığı Oluşuyor

Vitalik Buterin Bitcoin

Vitalik Buterin Bitcoin konusunda bugüne kadar görülmemiş bir düzeyde eleştiride bulundu. Kendisinin bu çıkışı El Salvador kaynaklı. Hadi gelin konu ile ilgili detaylara birlikte bakalım.

Bitcoin gibi bir kripto para birimini ulusal para birimi haline getiren El Salvador eleştiri almaya devam ediyor. Bitcoin topluluğu genellikle ülkeyi bir efsane olarak görüyor. Ancak herkes aynı fikirde değil. Bazıları ülkenin yanlış kararlar aldığını düşünüyor. Bunlardan birisi de Ethereum kurucusu.

Ortaya çıkan son detaylara göre Ethereum kurucusu Vitalik Buterin El Salvador tarafından alınan kararları doğru bulmuyor. Ona göre kripto para alanında çok önemli olan özgürlük ile bağdaşmayan hareketlerde bulunuyorlar. Verilen kararlar özgürlüğü destekleyici değil.

Vitalik Buterin Bitcoin konusunda ağır eleştirdi

Yapılan eleştirilere bakıldığında aslında Bitcoin gibi kripto paralara insanların yeterince hazır olmadığı belirtiliyor. Ethereum kurucusu İşte tam olarak bu noktada eleştiride bulunuyor. Ona göre El Salvador vatandaşları herhangi bir eğitim almadan olduğu gibi Bitcoin sistemlerine daldı. Bu durum onların saldırıya uğramasına neden olabilir.

Vitalik Buterin Bitcoin

Bilgisayar korsanları büyük şirketleri bile ele geçirebiliyor. Durum böyle olunca El Salvador vatandaşlarının hackerlar karşısında pek bir şansı yok gibi görünüyor. 7 Eylül 2021 tarihinde yürürlüğe koyulan Bitcoin yasası El Salvador işletmelerine bir zorunluluk getiriyor. Buna göre işletmeler Bitcoin kabul etmek zorunda.

El Salvador örneği tartışılıyor

Hatırlayacağınız üzere El Salvador Başkanı tarafından yapılan açıklamalara göre ülkedeki herkese bir cüzdan numarası açıldı ve kripto paralar buraya gönderildi. El Salvador Başkanı Nayib Bukele aldığı bu karar ile birlikte hem çok eleştirildi hem de çok övüldü. Ayrıca tüm vatandaşların Bitcoin kullanması için ek teşvikler oluşturuldu.

Ethereum kurucusu ise durumu olumsuz olarak değerlendiriyor. Ona göre bir çok masum insan hackerlar tarafından ele geçirilebilir. Bu durum ciddi bir güvenlik açığı yaratacaktır. Peki sizce El Salvador tarafından uygulanan Bitcoin yasası doğru mu? Konu ile ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> En Fazla Kazandıran Kripto Paralar Bakın Hangileri Oldu (27 Eylül – 4 Ekim)

>> El Salvador Kripto Para Üretiminden Ne Kadar Kazandığını Açıkladı