Çalıntı iPhone Hırsızlara Cihazı Apple Store’a Geri Götürmesini Bildiriyor!

Google News Abone Ol

Apple geçtiğimiz hafta sonu Amerika’da gerçekleşen yağma olaylarında yara alan firmalar arasında. Firma çalıntı iPhone ‘lar için bir çözüm bulmuşa benziyor. 

Yağmalanan Apple mağazalarından çalınan ürünler hakkında firmadan bir açıklama yapılmasa da çalıntı iPhone alan kullanıcılara Apple tarafından gösterilen mesaj ilgi çekici.  #BlackLivesMatter’ı çevreleyen ABD protestolarıyla birlikte, bazı insanlar kaostan yararlandı ve Philadelphia’da bir Apple Store’u yağmaladı. Apple Store’ın camlarını kıran yağmacılar bu süreçte bir avuç iPhone cihazı çaldılar. Neyse ki milyarlarca dolarlık şirket çalıntı iPhone ‘larım kimler tarafından alındığını biliyor.

Apple, çalınan iPhone’lar için yeni bir güvenlik önlemi uygularken, kullanıcıya cihazı çalındığı mağazaya geri göndermesini bildiriyor. Görünüşe bakılırsa Apple çalıntı iPhone cihazını kilitliyor ve ekrana bir uyarı veriyor. Bu işlemi yapmak da Apple için o kadar zor değil. Çünkü firma tedbirlerini daha önceden almış durumda. Herhangi bir cihaz Mağazadan çalındığında cihazı otomatik olarak kapatan bir yakınlık sensörü var ve firma herhangi bir ekleme yapmadan çalıntı iPhone’ları kullanıma kapatabiliyor.

Çalıntı iPhone açıldığında kullanıcının cihazların izinsiz çıkarıldığı mağazaya götürmesi isteniyor

Bu mesajın yanı sıra cihazı açan kullanıcı iPhone’un izlendiğini ve yetkililerin uyarıldığı hakkında bilgi sunuluyor. Çalınan cihazların gerçekten alındığı mağazaya geri götürülüp götürülmeyeceği konusunda şüpheliyiz. Bununla birlikte, böyle bir mesaj çalıntı bir telefonla temasa geçen insanları gerçekten korkutacak nitelikte. Bu güvenlik önleminin şirket tarafından ilk kez uygulandığını gördük. Yazılım geri yüklemeleri ve donanım ayarları da dahil olmak üzere Çalıntı iPhone kilidini açmak şimdilik zor gibi gözüküyor. Yani bir anlamda hırsılar bu iPhone’ları çaldıklarıyla kalacaklar diyebiliriz.  çalıntı iPhone

Geçtiğimiz günlerde bir mağazada sahte parayla alışveriş yaptıktan sonra duruma müdahale eden polislerin aşırı güç ve şiddet uygulamasıyla yaşamını yitiren George Floyd’un ardından ABD yangın yerine dönmüştü. Özellikle gece vakitlerinde mağazalar ateşe veriliyor ve yağmalar yapılıyor. Bu tarz yağmalamaları yapan kişilerin ırkçılık protestosu yerine suç işleyerek insanlara ve çevredeki iş yerlerine zarar verdiği gözlemleniyor. Polis ekiplerinin müdahaleleri is yetersiz ve bazı bölgelerde ABD ulusal muhafızları göreve çağrılmış durumda.

>> Dijital TL ne zaman çıkacak? Dijital Dolar tanıtıldı bile!


CEVAP VER