Call of Duty, PlayStation’da Kalabilecek mi? Microsoft Yemin Ediyor!

Microsoft ile Activision arasındaki satın alım süreci henüz tamamlanmış değil. Zira hâlâ irili ufaklı pürüzler söz konusu, ki bu birlikteliği istemeyenlerin başında da Sony geliyor. Sony, böyle bir birlikteliğin rekabete zarar vereceğini savunurken, Microsoft yetkilileri de bir yandan hem Sony tarafını hem de mahkeme tarafını ikna etmeye çalışıyor, yeminler ediliyor.

Microsoft, Activision Blizzard gibi bir markayı bünyesine katarak video oyun pazarında güçlü bir konuma gelmeyi amaçlıyor. “Nasıl yani, şu an zaten Xbox markasıyla da güçlü değil mi?” diye soranlar olabilir. Güçlü tabii, ama Call of Duty gibi bir markanın sahibi olmak da bambaşka bir avantaj. Öyle ya, tüm zamanların en çok oynanan FPS serisinden söz ediyoruz ve bu seriye her sene yeni üyeler dahil oluyor.

Peki bu süreç, Microsoft ve Activision için olumlu sonuçlanacak mıdır dersiniz? Çünkü Sony, özellikle Call of Dutynin PlayStation platformundan tamamen koparılabileceğini düşünüyor.

Microsoft yetkilileri ise, tersi görüşü savunmayı sürdürüyor. Microsoft’un Baş Finans Sorumlusu Amy Hood, süreçle ilgili mahkemeye bilgiler verdi ve Call of Duty’nin Xbox platformuna özel olması gerektiği yönünde bir fikir, konuşma ya da tartışmanın asla gerçekleşmediğini dile getirdi. Microsoft yetkilileri, CoD gibi bir markanın daha fazla platformda erişilebilir hale getirilerek daha fazla kazanç sağlayabileceğini düşünüyor.

Call of Duty, PlayStation'da Kalabilecek mi? Microsoft Yemin Ediyor!

VGChartz sitesindeki bilgilerde, Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer’ın mahkemede sunduğu ifadeleri de yer alıyor. Spencer, elini kaldırarak yemin edebileceğini bildiriyor ve Call of Duty’nin PlayStation platformundan çekilmesi durumunda CoD serisine zarar verilebileceğini dile getiriyor.

Yine de, şunu da unutmamak lazım: Sony’nin yeni Call of Duty’lerin hazırlanabilmesi için platformlarında izin sunması şart. Bir süre önce gelen bilgilerde, Sony’nin Activision ile PlayStation 6 bilgilerini paylaşmayabileceği konuşuluyordu. Bu da oyuncuları endişelendiren bir ihtimal doğrusu.

Microsoft, yakın zamanda Call of Duty oyunlarının Nintendo platformlarına getirilmesi için Nintendo ile 10 yıllık bir anlaşmaya imza atmıştı ve benzer bir hamleyi Sony’le de yapmak istiyor.

Bakalım bu işin sonu nereye varacak…

İlgili Haberler:

>> BlizzCon 2023 Tarihleri, Bilet Fiyatları ve Dahası!