Xiaomi Türkiye’den Kara Liste Açıklaması

Xiaomi Mix Fold 2, En Büyük Katlanabilir Ekranlı Telefon Olabilir

Xiaomi Türkiye’den, ABD Başkanı Donald Trump’ın aldığı kara liste açıklamasına sert tepki gösterdi. Konuyla ilgili tüm detaylar.

ABD Başkanı Trump, ulusal güvenliği ulusal güvenliği kontrol altına alabilmek için geçtiğimiz gün on tane Çinli şirketi kara listeye eklediğini açıklamıştı. Bu şirketlerin kara listeye eklenmesine sebep olarak ”Komünist Çin Askeri Şirketi” ifadesine yer verilmiş.

Kara listede bulunan şirketler arasında son dönemlerde popülaritesi artan Xiaomi’de bulunmaktaydı. Bu olay sonrası Xiaomi kullanıcıların aklına direkt yakın zamanda yaşanan Huawei olayını hatırlattı. Hatırlarsanız Huawei, kara listeye girdikten sonra yeni çıkan hiçbir telefonuna Android desteği getirememişti ve birçok ambargo uygulanmıştı.

Xiaomi’nin, kara listeye girmesiyle birlikte ABD’de hiçbir ürününün satışa çıkaramayacağı anlamına geliyordu.

Xiaomi Türkiye, ABD tarafından alınan karara sert bir cevap verdi.

Xiaomi Türkiye’den ABD’nin aldığı karara cevap

Xiaomi Türkiye'Den

”Şirketimiz varlık gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak faaliyetlerine yürütmekte ve tamamen bireysel ve ticari kullanıma yönelik ürünler ve hizmetler sunmaktadır. Şirketimiz Çin ordusuna ait değildir, Çin ordusuyla herhangi bir bağı bulunmamaktadır ve NDAA’da (ABD ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası) belirtildiği şekilde ”komünist Çin Askeri Şirketi” değildir. Şirketimizin ve hissedarlarımızın çıkarlarını korumak üzere gerekli tüm önlemler tarafımızdan alınacaktır.

Şirketimiz, bu sürecin olası sonuçlarının grup üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere detaylı incelemelerini sürdürmektedir. Gerekli olması halinde ilerleyen günlerde ek açıklamalar yapılacaktır.

Saygılarımızla,

Xiaomi Türkiye”

Yapılan bu açıklama ile Xiaomi kullanıcılarını ve hissedarlarını koruyacağı yönünde.

>>Trump, Xiaomi ile birlikte 10 şirketi kara listeye aldı.