CarCopter Geleceğin Yarışçıları Böyle Olacak!

Teknoloji Bakanı uçan arabalar

CarCopter “geleceğin yarış araçları nasıl olacak?” sorusunun cevabı olarak geliştirilmiş uçan bir yarış makinesi. Teknolojinin her noktasından gelişmelerin yer aldığı fuarın inovasyon konusunda dikkat çeken parçalarından biri.

.

Tüketici Elektroniği Fuarı bilgisayarlardan elektrikli süpürgelere tüketiciye dokunan güncelden konsepte her teknolojinin insanlara tanıtıldığı bir platform. Bu fuarın geleneğinde her zaman dikkatleri üzerine çeken ve adımını hiç atılmamış yerlere atan ilginç teknolojileri de görme şansımız oluyor. CarCopter de bu şekilde Formula 1 aracı benzeri uç bir konsept olarak karşımıza çıkıyor.

Anatomik sorunlardan ayrı olarak uçan bir Formula 1 aracı yapmak büyük bir teknolojik meydan okuma. Hem sürat otomobillerini tasarlamakta yaşanan sorunların yanında bu hızda uçan bir drone’u tasarlamak da mühendisleri büyük problemlerle başbaşa bırakmış olmalı.

CarCopter’in maksimum hızı 246 Km/h olarak açıklandı. Araç, bu hıza ulaşabilmek için hidrojen yakıt hücrelerinden gücünü alan motorları kullanıyor. Fransız bir havacılık yatırımı olan MACA tarafından yapılan bu aracın amacı, Formula 1 pistlerinde bir tanıtım gerçekleştirmek.

CarCopter başı karbon emisyonuyla belada olan Formula 1’e bir alternatif

Motorsporları hayranlarının çok sıcak bakmayabileceği bu aracın ardındaki beyinler ise eski savaş pilotu Thierry de Boisvilliers ve eski Airbus idarecisi Michael Krollak. Gerçekten bu iki ismin özgeçmişleri böyle bir aracı yaratabilmek için mükemmel görünüyor. Bir savaş pilotunun korkusuzluğuyla, dünyanın dört bir yanına uçan uçakları yapan firmada önemli bir rolde yer almış bu ikili amaçlarından biri olarak zararlı karbon gazlarının salınımından kaçınılarak geleneksel Formula 1 pistlerine çıkacak bir araç olmuş.

Motorsporlarının zirve serilerinden olan Formula 1 de uzun süredir karbon salınımını azaltmak için çalışmalar yapmakta. Bunun yanında tamamen elektrikli araçlardan oluşan Formula E serisi de elektrik gücüyle giden araçların yaraştığı karbon emisyonsuz bir alternatif olmak çabasında. 2020 Le Mans 24 Saat yarışında gösteri turu atan ve hidrojen ile çalışan prototip araç da motorsporlarının bu konuya ne kadar istekli olduğunun kanıtları niteliğinde. Formula 1’in bu konuda çizdiği yol haritasında ise 2030 yılında araçları sıfır emisyona çekmek yönünde. Eğer Formula 1 bu amacı gerçekleştiremezse CarCopter gibi genç ve parlak alternatifler kendi yollarını çizmenin arayışında olacak.

İlgili haberler

>> Telefonlar Araba Anahtarı Yerine Geçecek!

>> Elon Musk, Dünyanın En Zengin İnsanı Unvanını Kaybetti

. . . . .