Google Hindistan Tefeci Uygulamalarla Mücadelede

Google Hindistan birçok uygulamayı sildi

Google Hindistan bölgesinde faaliyet gösteren tefecilik uygulamalarıyla verdiği mücadele sonucunda yüzlerce şüpheli uygulamayı kaldırdı. Bu çözüm milyonlarca rupiye ve bazı canlara maloldu.

Google Hindistan, kullanıcılara küçük ve orta kapsamlı krediler sağlayan şüpheli uygulamalara son vermeye çalışıyor. Çin bağlantılı olduğu düşünen uygulamalarla verdiği mücadelede yüzlerce uygulamanın Google Play’den kaldırılmasıyla sonuçlanan bu savaşın sonucunda milyonlarca rupi ve hatta can kayıpları yaşandı. Bu uygulamaları işleten gruplar, paralarını geri toplarken insanları tehdit ve fiziksel şiddete maruz bırakıyordu. Tüm bunların yanında bu tarz kredilerin verilmesine ülke yasalarında izin veriliyor.

Dünya’nın en büyük arama motorlarından olan ve bunun yanında mobil teknolojilerde ve reklamcılıkta da bir dev olan Google, konu ile ilgili açıklamada bulundu. Google’dan kullanıcı ve devlet kayıtları incelenerek yüzlerce kredi uygulamasının gözden geçirildiğini ve kuralların dışına çıkanların tespit edilerek kaldırıldığı açıklaması yapıldı. Bu açıklamada kaç uygulamanın kapatıldığı hakkında ise bilgi verilmedi. Silinmeyen uygulamaların ise ülke yasalarının kapsamından çıkmadıkları kaydedildi.

Bu kaldırma işlemleri, uygulamaların şüpheli çalışma yöntemlerine dair geçen yıl yayınlanan raporlar sonrası başladı. Google’ın kendi geliştirici politikasına göre ödünç para veren uygulamaların 60 günden az vadeli kredilere izin vermediği belirtildi. Buna rağmen bu uygulamalardan bazıları 60 gün altında geri ödenmesi gereken krediler sunuyordu.

MoNeed

Google Hindistan yanında Polis de bu sorunla mücadele ediyor

Ağustos ayında, Çin yönetimi altında olduğu bilinen iki uygulama Moneed ve Momo, yüz milyonlarca Hindistan vatandaşının verilerini sızdırdığı haberleri de ortaya çıkmıştı. Bu haberlerin ardından birçok kullanıcıdan bu iki uygulama çalışanları tarafından tehdit edildikleri metinleri basına sundu.

Oldukça büyük ölçekli çalışan bu uygulamalar aynı ölçüde büyük mali kayıplara sebep oldular. Times of India tarafından bu konu üzerine bir rapor yayınlandı. Raporda, ülke emniyeti 2 milyar dolar üzerinde değere sahip dört yasadışı kredi şirketini ilgilendiren bir davayı araştırıyordu. Bu örnek birçoklarından sadece bir tanesi.

Son 30 gün içinde ülke polisi, Haydarabad, Bengaluru, Pune, Mumbai ve Delhi’de gerçekleştirdiği operasyonlarda birçok kişiyi tutukladı. Sonuç olarak Google, bu türden ciddi sayıda uygulamayı kaldırdı ancak hala faaliyet gösterenler bulunuyor. Öğrenilene göre bu kredilerin %80 kadarı Çin bağlantılı ve verilerini Çin’de saklıyor. Bir başka raporda Play Store’da şuan 4000 kadar kredi uygulaması bulunuyor.

İlgili haberler

>> Trump, Xiaomi ile birlikte 10 şirketi kara listeye aldı

>> Google Fitbit Firmasını Resmen Bünyesine Kattı!