CardSmart Award’da NFC’nin Geleceğine Yön Verecek Projeler Yarıştı

Üniversitelerin bilgisayar, yazılım ve elektronik mühendisliği bölümleri öğrencilerine yönelik olarak Cardtek Group şirketi SmartSoft tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen CardSmart Award Mobidea2’de ödüller sahiplerini buldu. Akıllı telefon üzerinde mobil ödeme yazılımı geliştirmek üzere “Cep telefonunda en inovatif yazılımı geliştir, NFC’nin geleceğini sen belirle!” sloganıyla gerçekleştirilen yarışmada, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden İbrahim Serhat Bulut ve Kocaeli Üniversitesi’nden Mustafa Menteşoğlu’nun projeleri ödüllendirildi. 

Mobil yazılım geliştirme platformunda ülkemizdeki bireysel yazılımcı potansiyelini gün ışığına çıkarmayı hedefleyen yarışmada bu yıl finalde 28 üniversiteden 53 başvuru değerlendirildi.

Mobil yazılım geliştirme platformunda genç yazılımcılara büyük fırsat
Kazananlara ödüllerin yanı sıra Cardtek Group’un Türkiye veya yurtdışı ofislerinde iş imkanı da sağlandığını belirten Cardtek Group CEO’su Ayşe Nil Sarıgöllü, “Genç mühendisler bu yarışmayla, kendilerini gösterme ve uluslararası alanda gelişme imkanı buluyorlar. NFC’nin günlük hayatta kullanımı o?nu?mu?zdeki dönemde hızla yaygınlaşacak ve NFC teknolojisini içeren bizim de içinde bulunduğumuz birçok çözüm hayatı kolaylaştıracak. Türkiye genç nüfusa sahip bir ülke. Bu anlamda ülkemizdeki her tür teknolojik yenilik anında kabul görüyor. Mobidea ile yüzde 100 Türk sermayeli bir firma olarak, dünya çapındaki mobil uygulamalara Türk yazılımcıların da katkı vermesini amaçlıyor ve destekliyoruz. Aynı zamanda genç Türk yazılımcıları giderek büyüyen bu pazarda yenilikçi ürünleriyle hem Türkiye hem global pazarda çalışma şansı bulacaklar. Genç ve inovatif fikirlere desteğimiz her zaman sürecek” dedi.CardSmart Awards_Yarismacilar
Ulaşımdan, eğlenceye, alışverişten geçiş kontrol sistemlerine kadar birçok alanda NFC kullanılacak
Büyük ödülün sahibi, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden İbrahim Serhat Bulut projesiyle ilgili olarak şunları söyledi: “NFC teknolojisi günlük hayattı kolaylaştıracak birçok fayda ile hayatımıza girecek. Bugün Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’da çeşitli toplu taşıma kurumları pilot uygulamaları hayata geçirdi ve birçok kişi NFC özelliği bulunan akıllı telefonları ulaşımda kullanıyor. Ben de geliştirdiğim bu projede farklı sistem ve uygulamaları bir araya getirerek mevcut yapıya uyarlanabilinir, inovasyonu yüksek, katma değer sağlayabilecek, geliştirilebilirliği ve sürdürülebilirliği yüksek yaratıcı bir çözüm geliştirdim. Geliştirdiğim uygulama All in Mobile ile hedefim cep telefonlarındaki NFC özelliğinin kullanımının yaygınlaştırılması ve günlük hayatta ulaşımdan, eğlenceye kadar bir çok sektörde işlerin daha hızlı ve kolay şekilde yapılabilmesidir” dedi.

“All in Mobile” uygulaması ulaşımda, geçiş kontrol sistemlerinde, sinemada, tiyatroda, güvenlik kontrollerinde, afişlerde, seyahatlerde, eğlence ve alışveriş merkezlerinde kullanılabilecek. Uygulamada AES ve bcrypt şifreleme yöntemi, SSL sertifikasyon işlemleri, JavaEE ve Android uygulamaları, NFC etiketleme ve ARM 10 işlemci kit programlanması başarılı bir şekilde gerçekleştirilerek güvenli bir uygulama geliştirildi.
Ödül alan “QRedit Card” isimli, Mustafa Menteşoğlu’nun projesinde ise kişilere akıllı telefonlar ile daha kolay ve efektif bir alışveriş keyfi yaşatarak alışveriş sistemlerinde teknolojiye uygun bir yaklaşım hedeflendi. Bu kapsamda uygulamada barkod teknolojisinin eksiklerinin giderilerek daha etkin olarak kullanılmaya başlayan QR Kod teknolojisinden faydalanıldı.
Geçtiğimiz yıl ilk üç, Bilkent, Dokuz Eylül ve Kocaeli Üniversiteleri arasında paylaşılmıştı. Kazananlardan Gürel Yıldız iş analisti olarak Cardtek Group’ta işe başladı ve Türkiye’nin en büyük bankalarında yürütülmekte olan projelerde analist olarak görev alıyor.