Cep Telefonu Kullananlara Yeni Zam Şoku: Mobil Tarifelere Zam Geldi!

Cep telefonu kullananlara yeni zam

Cep telefonu kullananlara yeni zam geldi. İnternet, mesajlaşma veya arama gibi hizmetlerde artık daha fazla ücret ödenecek. Hadi gelin detaylarla birlikte bakalım.

Akıllı telefon sahiplerinin tamamı mesajlaşma, internet veya konuşma gibi hizmetleri kullanıyor. Hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan bu hizmetler, ülkenin tamamını ilgilendiriyor. Özellikle son dönemlerde iletişim ile ilgili birçok zam haberi gelmeye başladı. Bunlardan birisi de özel iletişim vergisi oldu.

Cep telefonu kullanan kişilerin internet konuşma ve mesajlaşma gibi hizmetlere ödediği vergi miktarı büyük oranda artmaya başladı. Cumhurbaşkanı kararıyla resmi gazetede yayınlandığına göre Özel İletişim Vergisi yüzde 7.5’ten çok daha yüksek bir seviyeye çıkarıldı. Yapılan zam bugüne kadar gerçekleşen zamlar içerisinde en yüksek olanlarından bir tanesi.

Cep telefonu kullananlara yeni zam haberi ne anlama geliyor?

Resmi gazetede yayınlandıktan sonra mobil hizmet alan kişilerden yüzde 7.5 yerine yüzde 10 vergi alınacak. Böylece özel iletişim vergisi tek seferde yüzde 33.33 zam almış olacak. Tek seferde böylesine yüksek bir zam yapılması sosyal medyada gündem oldu.

Cep telefonu kullananlara yeni zam
Tüm vergiler her geçen yıl biraz daha artış gösteriyor. Özellikle de halkın genel olarak kullandığı ürünlere gelen zamlar çok daha fazla kişiyi etkileyebiliyor. Türkiye’de 60 milyonun üzerinde mobil kullanıcı bulunuyor. Bu kişilerin tamamı üzerinden alınan ek vergiler çok ciddi rakamların ortaya çıkmasına neden olabilir. Cep telefonu kullananlara yeni zam gelmesi başka alanlarda da vergi zamlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Karar ne zaman yürürlüğe girecek?

Cumhurbaşkanı kararı ile birlikte resmi gazetede yayınlanan bu değişiklik hemen yürürlüğe giriyor. Yani bunun için belirli bir bekleme süresi olmayacak. Özel iletişim vergisi 1999 yılında Marmara depremi ile birlikte hayatımıza girmişti. 2017 yılından şimdiye kadar hep yüzde 7.5 olarak alındı.

Bugün ise ani bir kararla vergi oranında zam gerçekleştirildi. Bunun mobil tarifelerde de artışa neden olduğunu söyleyebiliriz. Fakat operatörlerin hangi oranlarda zam yapacağı henüz netleşmedi. Peki siz yeni zamlar ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Honor True Wireless Stereo Earbuds Kulaklık Yorumları ve İnceleme

>> Özel Röportaj WatchGuard Yusuf Evmez: Ağ güvenliği konusunda kurumlara tavsiyeler