ChatGPT Yasağı Genişliyor! Bir Ülke Daha Yasak Uygulayabilir!

ChatGPT platformu için yeni bir yasaklama kararı gündemde. Gelişmiş yapay zekâ için geçtiğimiz günlerde İtalya yönetiminden karar gelmiş yasaklamaya gidilmişti. Şimdi aynı durumun Almanya’da, hatta diğer bazı Avrupa Birliği ülkelerinde de yaşanabileceği konuşuluyor. Gerekçe ise aynı; kişisel verilerin güvende tutulabilmesi ve gizlilik ihlallerinin önüne geçilebilmesi.

ChatGPT yasaklarıyla ilgili haberler önümüzdeki günlerde sıklıkla karşımıza çıkabilir. Geçtiğimiz günlerde, bu gelişmiş yapay zekâ çözümünün İtalya’da yasaklandığından söz etmiştik. İtalyan güvenlik yetkilileri, özellikle kişisel verilerin ihlali tehlikesine dikkat çekmiş ve bunun ulusal güvenliği ciddi ölçüde tehdit edebileceğine vurgu yapmıştı. Şimdi de sırada Almanya var gibi…

ChatGPT, Almanya’da da yasaklanabilir!

Evet, Alman güvenlik yetkilileri de tıpkı İtalya’nın izlediği yolu takip edebilir. Yahoo’daki bilgilerde, Almanya’da verilerin korunmasından sorumlu yetkili Ulrich Kelber’in bahsettiklerine yer verildi.

Kelber, kişisel bilgilere yönelik güvenlik tehlikelerinin oluşabileceği için ChatGPT’nin Almanya’da yasaklanabileceğini bildirdi. Kelber, devam eden süreçte, İtalyan meslektaşlarıyla da bilgi alışverişlerinde bulunduklarını ifade ediyor.

Kişisel verilerin güvenliği için endişe duyan başka Avrupa Birliği ülkeleri de var. Örneğin, yakın zamanda İrlanda ve Fransa gibi ülkelerden de yasaklama kararları gelebilir. Tabii böyle bir akımın başlaması, diğer ülkeleri de “Acaba?” diye düşünmeye itecektir.

Tüm bu olumsuz tabloda, Open AI şirketinin nasıl bir savunma yapacağı, ne gibi önlemler alacağı ise şimdilik merak konusu.

Bir süre önce yayınlanan ortak bir mektupta, Elon Musk ve Steve Wozniak gibi isimler yer almış ve yapay zekâ teknolojilerinin “çığrından çıkmadan” ciddi önlemler alınması gerektiği tavsiyelerinde bulunmuşlardı.

ChatGPT Yasağı Genişliyor! Bir Ülke Daha Yasak Uygulayabilir!

ChatGPT, yeni bir dönemi başlattı, ama…

Open AI’ın son aylardaki hamleleri, Microsoft ve Google gibi şirketleri de harekete geçirdi. Microsoft, Open AI tarafında milyar dolarlık yatırımlar gerçekleştirerek yapay zekâ destekli yeni Bing servisini görücüye çıkardı.

Google da bu savaşta Bard adını verdiği yapay zekâ sistemiyle yol almak istiyor. Ama bu sistemin an itibarıyla dünya çapında kullanıma hazır olmadığını ve ayrıca 18 yaş sınırı bulunduğunu da söylemeliyiz.

İki firma da bu teknolojileri ofis uygulamalarından e-mail çözümlerine kadar hemen her noktaya genişletme ve daha kolay kullanılabilirlik sunma düşüncesinde. Tabii tüm bu hamleler, bir tarafta da “Yeni ve büyük işsizlik dalgalarına yol açar mı?” endişelerini de beraberinde getiriyor.

İlgili Haberler

>> Harry Potter Dizisi Geliyor! İşte İlk Detaylar!