Chia Coin Madenciliği İçin Acele Etmek Neden Önemli?

Chia Coin madenciliği

Yeni Chia coin madenciliği hakkında “nasıl kazılır” sorusunun cevabı diğer birimlere göre oldukça farklı. Bu yüzden, kripto para dünyasında hareketlilik yaratan bu para birimi ile ilgili detayları sizinle paylaşıyoruz.

Yeni Chia coin birimi, bildirdiğimiz gibi, depolama endüstrisinde şimdiden dalgalar yaratmaya başladı. Sonunda bu para birimi Mayıs ayı itibariyle alım satıma da açık hale geldi. Bu yüzden bu parayı üretmek de oldukça ilgi çeken bir konu. Şimdilik Chia’nın ağ alanı 2 eksabayt yakınlarına ulaştı bile. Eğer bu konuda çalışmak istiyorsanız elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Bu yüzden Chia üretimi konusunda size detaylı bir bilgilendirme yapacağız.

Birincisi, daha önce başka kripto para birimleri ile uğraştıysanız, Chia bunlardan oldukça farklı. Chia coin, blok zincirini güvence altına almak için Proof of Work yerine Proof of Space’i uyguluyor. Bu da coin madenciliğinde alışılanın aksine işlem gücüne değil depolama alanına ihtiyaç duymasını sağlıyor.

Kıtlığı yaratması beklenen alımlar özellikle 4 ve 18 TB aralığındaki Hard Disk ve SSD sürücüleri kapsıyor

10 TB sabit disk alanı ile ne kadar Chia coin madenciliği yapılabilir?

Tamamen bu amaç için kullandığınız 10 TB boyutundaki bir sabit disk 91 standart Chia bloğuna izin verir. Bir Chia bloğu 101,4 GiB (108 GB) alana ihtiyaç duyar. 10TB diskteki 91 blok, her üç ayda bir hızla artmaya devam eden mevcut ağ alanında her 84.3 günde bir blok kazandırır. Her bir Chia bloğu, size bir Bingo kartı verir. bundan sonraki karmaşık işlemler size 2 XCH yani Chia Coin kazandırır. Chia’nın kazandırma değeri 12 yıl boyunca her 3 yılda bir düşecek. Bu yüzden bu çalışmaya erken girmek önemli bir avantaj haline gelecek.

Chia Coin resmi sitesine baktığımızda şu an 10 dakikada bir 64 XCH dağıtıldığını görüyoruz. Bu kazanç 12 sene sonra 10 dakada 4 XCH seviyesine düşmüş olacak.

Chia Coin için yüksek miktarda üretimi düşünenler böylece ideal bir anakart seçeneğine kavuştu

Chia madenciliği için nasıl bir donanım gerekli?

Bu kripto paranın madenciliğine ilgili kişiler diğer coinlerin aksine yatırımlarını ekran kartları yerine sabit disklere yapmalı. Eğer bu paranın üretimine meraklıysanız ortalama bir bilgisayar bile sizi mutlu edecektir. Ne var ki yüksek miktarda üretim yapmak istiyorsanız çok sayıda çekirdeğe sahip bir işlemci sisteminizi çok rahatlatacaktır. Yüksek miktarda Chia üretimi için 10 çekirdekli bir işlemci önerisi sık sık dile getiriliyor.

SSD ise geleneksel sabit diskleri desteklemek için çok önemli. Tarlasını büyütmek isteyen kullanıcılar sabit disklerinin yanında 4 TB’a ulaşan SSD boyutları tercih ediyor. Bununla birlikte SSD tercihinde hızdan fazla güvenilirliği tercih etmenizi öneriyoruz. Bununla birlikte 10 çekirdekli bir işlemci ve 4 TB SSD seviyelerine çıkacak bir yatırım planlıyorsanız 10 tane 10 TB sabit disk ile üretim yapmanız mümkün hale geliyor.

Chia kripto para üretimi özellikle Çin’de yoğun ilgi altında

Chia’nın gelir potansiyeli gerçekten çok yüksek. Bununla birlikte günden güne bu kripto parayı üretenlerin sayısı da artacak. Daha önce yaptığımız haberlerde de sabit disklere olan ilgi artışını sizlerle paylaştık. Şu anda ciddi bir sistemle bu kripto paradan kısa süre içinde bir RTX 3080 parası kazanmanız olası görünüyor. Sonuçta ise bu paraya olan ilgi yüzünden diske ihtiyaç duyan herkes bir noktada sıkıntı yaşayacak.

Ticarete açıldığından bu yana Chia Coin’in değeri 1600 dolar seviyesinden 1900 dolar zirvesi çevresinde dolaştı. Ne var ki 560 dolara kadar düşen paranın 1000 dolar çevresinde stabil kalması beklentisi var.

Çok yeni bir para birimi olduğu için Chia hala soru işaretleriyle de karşılaşıyor. Kripto paralara ve bunların üretimine yatırım yaparken dikkatli olmanız çok önemli. Bu yüzden her şeyi en ince ayrıntısına kadar hesaplamanızı öneriyoruz. Ancak Chia, düşük enerji tüketimi ve donanım masrafı ile çok daha fazla ilgi toplayacağa benziyor.

Diğer haberler:

>> Chia Kripto Para Madenciliği ile 512 GB Bir SSD 6 Haftada Çöpe Dönebilir

>> HES Aşı Kimliği Uygulaması Büyük Kolaylık Sağlayacak: Hepsi Tek Uygulamada


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here