Chia Coin Uzakdoğuda Sabit Disk Sürücü Fiyatlarını Patlattı

Yapılan araştırma Chia isimli kripto paraya olan talep ve stokçuluğun fiyatları nasıl etkilediğini gösteriyor

Önce ekran kartları, şimdi ise Chia Coin sayesinde sabit diskler. Kripto para madenciliği donanım fiyatlarını ciddi biçimde etkilemeyi sürdürüyor.

Çin’den gelen raporlar kripto para madencilerinin yeni bir hedefte birleştirdiğini gösterdi. Madenciler kıtada kısa sürede sabit disk ve SSD fiyatlarını yükselten bu paraya büyük ilgi gösteriyor.

Chia isimli bu kripto paranın alım satım işlemleri 3 Mayıs’ta başlayacak. Diskler için başlayan bu yoğun talep bir başka kıtlığa yol açmadan önce gelen bilgiler, şimdiden disk fiyatlarında ciddi bir artış olduğunu gösteriyor. Dev disk üreticisi firma Seagate, çeyrek rakamlarını paylaştı. Yapılan bilgilendirmede kripto para madenciliğine dayanan gelirlerinde büyük artış yer aldı.

Zhongguancun

Bununla birlikte, Çin’den gelen haberler bir elektronik satış merkezindeki bir araştırmanın çarpıcı sonuçlarını gösterdi. Bu merkez, Beijing’deki Zhongguancun isimli “Çin’in Silikon Vadisi” olarak da adlandırılan bölgede yer alıyor. Araştırma, bölgedeki disk satıcıları ile görüşmeler yapılarak gerçekleşti. Böylece fiyat artışının altında yatan asıl gerçek de ortaya çıkmış oldu. Buna göre artan talebin haricinde ülkede ciddi bir disk stokçuluğu da başlamış durumda.

Yapılan araştırma Chia isimli kripto paraya olan talep ve stokçuluğun fiyatları nasıl etkilediğini gösteriyor

Chia isimli bu parayı üretmek isteyenler için ekstrem boyutlarda disklere ihtiyaç yok. Örneğin 4 TB boyutunda bir disk bu üretim için oldukça yeterli gösteriliyor. Ne var ki üretim için disk arayışında olan kimseler ticari amaçlara uygun kurumsal disklere büyük ilgi var. Son olarak Seagate ve Western Digital’in 6 TB üstü kapasitelerdeki diskleri önemli Çin sitelerinde tükenmiş görünüyor.

Ülkede disklerin ücretlerinin bir haftalık süreçteki artışı bile inanılmaz bir noktada. 18 ve 16 TB boyutlarındaki bazı disklere bakıldığında haftalık fiyat artışı %30 ila %66 arasında.

Kurumsal diskler tamamen tükendiğinde ise sıranın bizi ilgilendiren disklere gelmesi de doğru bir beklenti olacaktır. Tahminlere göre aç tüketicinin sonraki hedefinin güvenlik kameralarına üretilen diskler olması bekleniyor. Sıra bilgisayarlarımızda kullandığımız disklere gelmeden önce kurumsal ürünler kadar olmasa da sıranın bu yüksek güvenli disklere gelmesi tahmini uygun olur. Ve fakat, madencilerin yeni alışveriş listelerinin son sırasında bilgisayarlarda kullandığımız diskler de kesinlikle yer alacak.

Diğer haberler:

>> VeBitcoin CEO’su Gözaltına Alındı: Kullanıcılar Paralarını Geri Alabilecek Mi?

>> Avrupa ve Amerika’da Kripto Para Borsaları Nasıl Denetleniyor? Bu Ülkelerde Denetimler Sıkı Mı?