Hard Disk ve SSD Kıtlığı da Kapıda: Dert Üstüne Dert Bizi Bekliyor

Kıtlığı yaratması beklenen alımlar özellikle 4 ve 18 TB aralığındaki Hard Disk ve SSD sürücüleri kapsıyor

Yeni çıkan Chia isimli kripto paranın hard disk ve ssd ile üretilmesi yeni bir kıtlığı da beraberinde getirecek. Öğrenilene göre bu durum özellikle Çin’de sürücülerin yok satmasına neden olmaya başlamış. 

.

Chia isimli yeni kripto para birimi donanım darboğazında farklı bir boyut açıyor. Gelen bilgilere göre Çin’de madenciler bulabildikleri her sabit disk ve SSD’yi alıyorlar. Bu da eğer ihtiyacınız varsa şu anda bir disk almanız gerektiğini gösteriyor. Diğer kripto paraların aksine Chia işlemci veya ekran kartı gücünüzü talep etmiyor. Bunların yerine Chia’yı depolama alanınızla topluyorsunuz. Chia henüz resmi olarak alım satımı yapılabilen bir coin değil. Bu yüzden meraklılar henüz bol olan diskleri toplamaya odaklarını vermiş durumda.

M.2 SSD

Bitcoin’in aksine performansa değil alana ve süreye odaklanan bir algoritma Chia coinlerin birikmesini sağlıyor. BitTorrent’in kurucusu olarak bilinen Bram Cohen bu kripto para biriminin arkasındaki isim. Bu coin’i oluşturmaktaki amaç insanların bilgisayarlarındaki boş depolama alanlarından yararlanmakta. Chia’nın oluşturulmasındaki bir başka neden de güç tüketimine etkisi az olması ve disklerin daha ucuz olması. Ethereum ya da Bitcoin madenciliği ile karşılaştırırsak bu coinlerin büyük elektrik sarfiyatı yarattığını söylemek gerek.

Kıtlığı yaratması beklenen alımlar özellikle 4 ve 18 TB aralığındaki Hard Disk ve SSD sürücüleri kapsıyor

Gelen raporlara göre insanlar savaşa hazırlanır gibi sürücü satın almaya çoktan başladı. Özellikle 4 TB ve 18 TB bandındaki ürünler çok fazla satıyor ve fiyatlar şimdiden artmış durumda. Bu durum kullanıcıların daha çok tercih ettiği ürünlerden üretimin büyük kapasitelere kaymasıyla bizi de etkileyecektir. Örneğin Hong Kong’da ortalama fiyatlar 200 Hong Kong dolarından 600 Hong Kong dolarına yükseldi. Uzun ömürlü ve kapasiteli hard diskler, yazma ve okumada SSD’lere tercih ediliyor. Ancak bu coin tam anlamıyla faaliyete geçince bu tercihlerin değişme şansı var.

Sabit disk

Çin’deki büyük bir üreticinin yöneticisi Jiahe Jinwei 1 TB ve 2 TB SSD’lerin tükendiğini açıkladı. Üretici firmalar bazı standartlar belirleyerek madencilerin SSD piyasasını etkilemesini önlemeye çalışıyor. Bunu takiben, bu firma üretimi artırarak talebi karşılamayı planlıyor. Yönetici bununla birlikte madencilik operasyonlarına yönelik SSD’ler yapacaklarını da belirtti. Lakin bunların hiçbirinin bir işe yaradığını ekran kartı piyasasında görmemiştik.

Ciddi madencilerin NAS cihazları ve güvenlik kameraları için üretilen sürücülere yöneldiğini söylememiz gerek. Artık gündemimizde daha çok olan SSD’lerin bu yüzden hala güvende olduğunu belirtmeliyiz. Ancak yine de eğer ihtiyacınız varsa bir sürücü almayı ötelememenizi tavsiye ediyoruz.

Diğer haberler:

>> BtcTurk Kripto Para Ödeme Yasağı Hakkında Konuştu: İşte Piyasayı Değiştirebilecek Açıklamalar

>> Kripto Para İle Ödeme Yasağı Hakkında Merak Edilen Her şey!

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here