Chia Kripto Para Madenciliği ile 512 GB Bir SSD 6 Haftada Çöpe Dönebilir

Sabit diskte Chia kripto para madenciliği yapmak nelere ihtiyaç duyuyor?

Chia isimli kripto para özellikle farklı madenciliği ile meraklıların ilgisini topladı. Bu yeni kripto parayı üretmek isteyenler SSD ya da HDD demeden tüm sabit diskleri topladı. Ne var ki bu tercihte yapılan dikkatsizlik pahalıya malolacak.

.

Chia yeni kripto para birimleri arasında en dikkat çekici olanlardan biri. Blockchain sistemindeki paralardan biri olan Chia, değerini çoktan bin dolar üzerine çıkardı bile. Eğer siz de bu parayı kazmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli konular var. Madencilere bir uyarı yapmadan önce sabit diske ihtiyacı olan okurlarımıza da bu konuda acele etmelerini öneriyoruz. Çünkü Çin’de Chia kaynaklı büyük sabit disk sıkıntısı şimdiden başladı.

Madenciliğe ilgili okurlarımıza ise uyarımız daha ciddi. Ciha üretmeye başlayanlardan gelen bilgilere göre bu parayı üreterek 512 GB boyutundaki bir SSD’yi 40 günde çöpe çevirebilirisiniz. Diğer kripto paraların aksine Chia grafik işlemcisi yerine kullanmadığınız depolama alanından yararlanıyor. Bu da demek oluyor ki bu parayı kazmak için sabit diskiniz çok büyük önem taşıyor.

Chia’nın resmi sitesinde yazan bilgilerin ise dikkatle okunması gerekiyor:

“Chia blockchain kullanıcıları diskteki boşta olan kısımlara yani arazilere tohumlar ekecek. Tohum ismini verdiğimiz bu yazılımı kullananlara ise ‘çiftçi’ ismini veriyoruz. Böylece boştaki disk alanı da değerlendirilmiş olacak. Blockchain üretimin zorluğuna göre hash değerleri alarak ne kadar chia ürettiklerini görebilecekler.” 

Kıtlığı yaratması beklenen alımlar özellikle 4 ve 18 TB aralığındaki Hard Disk ve SSD sürücüleri kapsıyor

Sabit diskte Chia kripto para madenciliği yapmak nelere ihtiyaç duyuyor?

Chia üretimi sabit diskte çoğunlukla yazma faaliyetine dayanmaktadır. Hızın da burada önemi var ve bu yüzden grafik oluşturmak için SSD kullanmak daha mantıklı. SSD diskler HDD disklere göre çok hızlıdır. SSD’deki oluşturma işlemi tamamlandığında ise ortaya çıkan veri tekrar geleneksel diske aktarılıyor.

Ne var ki SSD’deki belleklerin kullanım ömrü oldukça kısıtlıdır. Sürekli Chia yazma işlemi yapmak diskinizin ömrünü ciddi oranda etkiler. Bu konuda yapılan işlemlere göre Chia üretiminin 512 GB boyutundaki bir diski 40 günde öldürme ihtimali var. 1 TB için bu süre iki katına çıkıyor. 2 TB bir SSD ise 160 günde çalışmaz hale gelme ihtimali taşıyor. Yani çok pahalı bir disk bu üretim için beş aydan biraz fazla bir işlevselliğe sahip.

Tıpkı ekran kartlarında olduğu gibi Chia da disk üreticilerinin garanti anlaşmalarını zorlayacak gibi görünüyor. Bu yüzden sabit disk üreten firmaların hummalı bir çalışma içinde olduğunu tahmin edebiliriz. Eğer bilgisayarınızdaki hayati diskleri böyle bir işlem için kullanmayı düşünüyorsanız verilen süreleri iyi değerlendirmenizi öneriyoruz. Chia üretimi ile ilgili diğer gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.

Diğer haberler:

>> Elon Musk SNL Programına Çıktı Dogecoin Dip Yaptı

>> Hazine Bakanlığı Kripto Para Vergileri Hakkında Konuştu: Geliyor Gelmekte Olan


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here