Chrome mu Daha Hızlı, yoksa Safari mi?

Google, internet tarayıcısı Chrome ‘un yeni sürümü için fazlasıyla iddialı. Öyle ki firma, yeni güncelleme sayesinde Apple’ın Safari ‘sine kıyasla çok daha iyi performans sunabildiğini belirtiyor ve ekliyor: Yaklaşık 1 buçuk sene önceki sürüme kıyasla Chrome’un performansında %43’lük bir artış söz konusu. İşte detaylar.

Herkes en az bir internet tarayıcısı kullanıyor, değil mi? Kimimiz önceliğini Safari’den yana kullanıyor, kimimiz de Firefox’tan. Tabii Chrome da dahil pek çok farklı seçenek de var. Hayır, Microsoft’un Internet Explorer ve sonrasında Edge çalışmalarını çok da göz önünde bulundurmamak gerekiyor. Çünkü ne yaparlarsa yapsınlar, olmuyor gibi yahu…

Chrome, bünyesinde barındırdığı eklentiler ve servislerin de yardımıyla pek çok kullanıcının favorisi durumunda. Yine de, özellikle yüksek RAM gereksinimi sebebiyle pek çok kullanıcının da kara listesinde yer alıyor. Ayrıca, bazı web sitelerinin tarayıcı seçtiği ve farklı tarayıcılarda farklı performanslar sunabildikleri de oluyor.

Chrome vs Safari

The Verge’te yer alan bilgiler, Chrome’un yeni M99 versiyonunun çok başarılı ve Apple’ın Safari tarayıcısıyla kıyaslandığında bile çok daha hızlı olduğu yönünde. Öyle ki Google, Apple’ın WebKit takımı tarafından hazırlanan benchmark programını kullandı ve 300 puanlık rekor kırarak Safari’yi geride bıraktıkmayı başardı. Üstelik bu test, M1 çipli Apple Mac’lerde gerçekleştirilmiş ve Safari’ye kıyasla %7’lik daha iyi performansa vurgu yapılmış.

Chrome mu Daha Hızlı, yoksa Safari mi?

Chrome vs Safari performans testlerin yapıldığı Mac’lerin bazı donanımsal bilgilerini de paylaşmamız gerekirse:

14 inç ekranlı MacBook Pro: 10 çekirdekli M1 Max çipine ve 64GB RAM’e sahip.

Hatta The Verge’dekiler de 13 inç ekranlı, M1 çipli ve 16GB RAM’e sahip bir MacBook Pro’yla da denemeler gerçekleştirmiş ve bu denemeler sonucunda da Safari’ye kıyasla Chrome ‘un daha iyi sonuçlar verdiği ortaya çıkmış.

Yazarın üzerinde durduğu bir nokta ise, benchmark testlerinde Chrome önde olsa da, genel performansta Chrome ile Safari arasında gözle görülür derecede fark olmaması.

Yazara göre üzerinde durulması gereken noktalardan bir diğeri ise, Chrome’un pil tüketimi tarafında ciddi sorunlar yaratmaya devam ediyor olması.

Peki siz hangi internet tarayıcısını kullanıyorsunuz? Mutlaka favori özellikleri sebebiyle öncelik gösterdiğiniz tarayıcınız vardır, değil mi?

İlgili Haberler:

>> Koronavirüs Yüzünden Toplamda Kaç Kişi Öldü? Önlemler Hâlâ Çok Önemli!