Snapchat Rusya’ya Sansür Uyguladı: Ukrayna’ya Tam Destek

Yapay zeka ChatGPT

Snapchat Rusya’ya sansür uygulamaya başladı. Fakat bu sansür tüm özellikleri kapsamayacak. Hadi gelin konuyla ilgili merak edilen bütün detaylara hep birlikte bakalım.

Twitter, Meta ve Google gibi birçok şirket Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle bazı önemli kararlar alıyor. Bu kararlara bir yenisi daha eklendi. Snapchat tarafından Rusya ile ilgili önemli bir karar alındı. Bu kararın savaşta Ukrayna aleyhine bir sonucun yaşanmaması için alındığı biliniyor.

Dünyanın en büyük sosyal medya platformları içerisinde yer alan Snapchat önemli bir özellik kullanıyor. Bu özellik Snap Map olarak biliniyor. Snapchat ısı haritası özelliği ile birlikte belirli bir bölgedeki ısı haritası ortaya çıkarılabiliyor. Snapchat işte tam olarak bu özelliği Ukrayna için durdurdu. Böylece Rusya’nın istihbarat almasını engellemek istiyor.

Snapchat Rusya’ya sansür başlattı

Rusya hükümeti Snapchat üzerinden yapılan anlık video ve fotoğraf görüntülerini göremeyecek. Böylece yine istihbarat toplanması engellenecek. Özellikle sosyal medya platformları üzerinden çok ciddi veri elde edilebiliyor. Snapchat böyle bir veri akışını istemiyor.

Snapchat Rusya'ya sansür

Ukrayna için ısı haritası özelliğini geçici olarak kapatan şirket böylece az bile olsa destek vermiş oldu. Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre bunun bir güvenlik önlemi olduğunu söyleyen Snapchat yetkilileri, ukraynalılar için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söylüyor. Google ve Apple ise ukrayna’daki canlı trafik bilgilerini kapatma kararı almıştı.

Tüm dünya Rusya karşısında birleşti

Bütün dünya Rusya karşısında adeta tek yürek oldu. Twitter, Meta, YouTube ve Microsoft gibi birçok teknoloji platformu Rus devletine ait medya kuruluşlarını yasaklamaya başladı. Böylece hem yanlış bilgi akışını engellemek hem de Ukrayna’ya yardımcı olmak istiyorlar.

Küresel çapta tüm dünyanın bu denli bir araya geldiğini görmek açıkçası pek kolay değil. Özellikle son yıllarda küresel bir kutuplaşma yaşanıyordu. Şimdi ise tüm dünyanın Ukrayna işgali karşısında bir şeyler yapmaya çalıştığını görüyoruz. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe hızlı bir şekilde aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Snapchat Kullanıcıları Sevindiren WhatsApp Özelliği İle Karşımıza Çıkacak: İşte Detaylar!

>> Snapchat Reklam Üzerinden Kazanç Sağlayacak: Yüksek Gelir İmkanı