Çin Oyun Stüdyolarına Savaş Açtı: Birçok Oyun Şirketi Kapandı

Çin oyun stüdyolarına

Çin oyun stüdyolarına adeta savaş açmış gibi görünüyor. Özellikle son yıllarda ülke, oyunlara karşı tavrını biraz sertleştirdi. Yeni alınan kararlar birçok oyun platformunu zor durumda bıraktı.

Her ülkenin kendisine göre farklı yasaları bulunuyor. Bu yasalar doğrultusunda işlemler yapılıyor. Çin belki de en katı kuralları uygulayan ülkeler listesinde zirvede yer alıyor. Mesela Steam neredeyse bu ülkede yasaklı hale geldi. Çin hükümeti beğenmediği oyunları Steam listesinden çıkarabiliyor.

Konuyla ilgili yapılan çalışmalar sonucunda bazı yeni kararlar alındı. App Store ve diğer platformlara oyun üretimi yapan uygulama geliştiriciler lisans almak zorunda bırakıldı. Ulusal basın ve yayın idaresi Çin hükümetinin bu alandaki kurumu olarak görev yapıyor. Buradan lisans almayanlar Çin’de oyun yayınlayamıyor

Çin oyun stüdyolarına sürekli müdahale ediyor

Alınan yeni karar ile birlikte işler adeta kördüğüm haline geldi. Düzenleyiciler 2021 yılının sonlarında aldığı lisans verme kararlarını iptal etmeye başladı. Bunun 2022 yılında benzer şekilde devam edeceği ifade ediliyor. Yeni onaylanmış oyunların listeleri ise henüz yayınlanmadı. Kısacası Çin hükümeti adeta oyun stüdyolarını cezalandırıyor.

Çin oyun stüdyolarına

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara baktığımızda 2021 yılının ilk yarısında yeni oyunlar için biraz fazla agresif şekilde onaylama yapılmış. Yani neredeyse tüm oyunlar onaylı bir şekilde lisans almış. Çin hükümeti bunu tersine çevirmek istiyor. Açıkçası ülkede çok fazla oyun sektörünün gelişmesine imkan vermiyor.

Çin’de yeni yasaklar geliyor

Çin hükümeti tarafından alınan bazı kararlar ile birlikte yasaklar genişletiliyor. Bu yasaklara Apple gibi büyük markalar bile uymak zorunda kalıyor. Mesela son alınan karar ile birlikte Çin hükümeti tarafından lisans verilmeyen oyunlar App Store platformunda yayınlanmadı.

Dünyanın en büyük oyun geliştiricileri bile yaşanan krizden etkileniyor. Bazı oyun stüdyoları iflas etti. Bu durum Çin hükümetinin pek umrunda değil gibi görünüyor. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Çift Motorlu Soğutma Sistemine Sahip Oyun Telefonu Gündeme Bomba Gibi Düştü!

>> Call of Duty Oyunlarında Hile Yapanlara Kötü Haber!