Çin Veri İhlalleri İle Gündeme Bomba Gibi Oturdu: Vaziyet Alın Buralar Karışacak

Çin veri ihlalleri gündeme

Çin veri ihlalleri gündeme adeta bomba gibi oturdu. Özellikle son yıllarda veri ihlalleri sert bir şekilde arttı. Durum böyle olunca konu ile ilgili yeni çalışmalar yapıldı. Hadi gelin bu son derece ilginç gelişmelerin detaylarına birlikte bakalım.

Küresel çapta veri en önemli değer olarak biliniyor. Hatta bazıları buna yeni petrol bile demekten çekinmiyor. Küresel çapta böylesine büyük bir değere sahip olan veriler ne yazık ki yeterince korunmuyor. Mesela Facebook kullanıcı verilerini reklam politikaları için kullanıyor. Aynı şekilde Instagram ve WhatsApp gibi platformların da benzer yöntemler izlediği görülüyor.

Google aramalarda yazdığınız bir anahtar kelime karşınıza reklam olarak çıkabiliyor. Kısacası veriler sürekli olarak alınıp çeşitli şekillerde karşımıza çıkarılıyor. Bu tür veri ihlalleri ile ilgili en ürkütücü olanı ise devletler tarafından yapılanlar. Özellikle Çin adeta tüm dünyadan veri depoluyor.

Çin veri ihlalleri büyük boyutlara ulaşıyor

Ortaya çıkan bir detaya göre Çin kamuoyu analiz yazılımı denilen bir sistem üretti. Bu sistem ile birlikte ülke çapında büyük bir ağ kuruldu. İnternete giren herkes bir şekilde bu yazılıma maruz kalabiliyor. Hatta Çin hükümetinin çeşitli ihale ve projelerde bile bu yazılımı kullandığı ortaya çıktı.

Çin veri ihlalleri gündeme

Çin hükümeti özellikle siber düzenleyiciler ile birlikte küresel çapta bir hegemonya kurmaya çalışıyor. Burada aslında yapmak istediği veri depolamak. Avrupa Birliği ve ABD ise en fazla veri almak istediği ülkeler içerisinde yer alıyor. Sırf bu nedenle Huawei markası ABD tarafından engellenmişti. Şimdi ise böyle bir yazılımın ortaya çıkması ipleri iyice gerecek.

Sosyal medya platformlarından veri alınıyor

Gelen son detaylara baktığımızda Çin hükümetinin tüm sosyal medya platformlarını kullandığı ortaya çıktı. Twitter, Facebook ve Snapchat gibi birçok platform Çin hükümetinin veri stoklama çalışmaları için kullanıldı.

Sadece Çinliler değil aynı zamanda ABD ve Avrupa Birliği vatandaşlarının da verileri toplanıyor. Konuyla ilgili önümüzdeki haftalarda çok sert tartışmalar yaşanacak gibi görünüyor.

İlgili Haberler:

>> Nereye Gidiyor Bu Veriler? Microsoft Türkiye Müşteri Deneyimi Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç Sorularımızı Cevapladı.

>> WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Davasında Karar Verildi: Facebook Buna Çok Üzülecek