WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Davasında Karar Verildi: Facebook Buna Çok Üzülecek

Avrupa Birliği WhatsApp mesajlarınızı

WhatsApp gizlilik sözleşmesi davasında sonunda önemli bir karar verildi. Uzun bir süredir bu dava süreci devam ediyordu. Facebook alınan karardan memnun olmayacak gibi görünüyor.

Hatırlayacağınız üzere bu yılın başlarında Facebook çok sert bir şekilde tartışma konusu oldu. Şirket tarafından geliştirilen WhatsApp platformu ile ilgili bazı önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler yeni güncelleme ile birlikte tüm kullanıcılara sunulacaktı. Yeni güncelleme sayesinde Whatsapp kullanan kişilerin bilgilerine erişim sağlanabilecekti.

Şimdiki adı Meta olan Facebook, böyle bir karar aldığına pişman oldu. Avrupa Birliği ülkeleri en sert tepkiyi gösterdi. Türkiye’de de geçici tedbir kararı alındı. Kısacası WhatsApp hayatında hiç görmediği kadar sert bir karşılık aldı. Şimdi ise şirketin itirazı ile ilgili dava sonuçlandı.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi hukuki açıdan darbe aldı

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp tarafından alınan güncelleme kararı mahkemeye taşınmıştı. 11 Ocak 2021 tarihinde konuya dahil olan tüm sosyal medya platformları için geçici tedbir kararı alındı. Facebook’ta WhatsApp kararının durdurulması için dava açtı.

Facebook vWhatsApp gizlilik sözleşmesie WhatsApp erişimi

Rekabet Kurumu tarafından alınan tedbir kararı ile ilgili itiraz mahkemede reddedildi. Böylece Facebook çok büyük bir darbe almış oldu. Tedbir kararının hukuki gerekçelere dayandığı ve olgusal hatalar ile ilgili olmadığı ifade edildi. Facebook platformunun veri gizliliğine saygı duymadığı belirtildi.

Kullanıcı verilerinin paylaşımı sert tepki alıyor

Facebook ve onun bağlı platformlarının kullanıcı verilerine saygı duymaması tüm dünyada sert tepki almaya devam ediyor. Sadece Türkiye değil dünyanın tamamında uygulama zor durumda kaldı. Genellikle mahkemeler WhatsApp aleyhine karar alıyor. Böylece hukuki açıdan dayanak oluşturuluyor.

WhatsApp eğer bu kararından vazgeçmezse muhtemelen Telegram platformuna olan geçişler daha fazla artacak. İlk güncelleme kararı ile birlikte WhatsApp ve Signal gibi platformlara çok fazla geçiş yaşandı. Şimdi ise bu biraz daha yoğunlaşacak. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Grup Oluşturmadan WhatsApp Grup Mesajı Nasıl Gönderilir?

>> WhatsApp Sesli Mesaj Özelliğinde Artık Hata Yapmayacaksınız, İşte Yeni Detay!