Google Chrome Gizli Mod Davası Şirketin Başını Ağrıtıyor: CEO İfade Verecek

Şifre hırsızı Android uygulaması

Google Chrome gizli mod davası şirketin başını çok ağrıtacak gibi görünüyor. Özellikle son dönemlerde kullanıcı gizliliği ihlalleri had safhaya çıktı. Google işte tam da bu konuda mahkemeye düştü.

.

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcıları içerisinde yer alan Google Chrome gizli mod desteği ile beğeni kazanmıştı. Gizli mod ile birlikte takip edilmeniz imkansız hale geliyor. Ayrıca çerezler ve reklamlar gibi bazı detaylardan uzak kalabiliyorsunuz. Yani size reklam gösterilmesi için gereken veriler elde edilemiyor.

Buraya kadar her şey Google tarafından açıklanmıştı. Şirket yukarıdakilerin hepsinin gizli mod desteğinde yer aldığını söyledi. Ancak ABD California federal mahkemesi tarafından açılan davada şirketin bu hizmetinin tam olarak gizli olmadığı ifade edildi.

Google Chrome gizli mod verileri saklamıyor

Google tarafından getirilen gizli mod desteği şirketin başını ağrıtıyor. Kullanıcıların ip adresleri ve kullanıcı kimliklerinin veri olarak toplanmadığı söyleniyordu. Ayrıca coğrafi konum gibi veriler yine gizli mod sayesinde saklanabiliyordu. En azından kullanıcılar böyle bir açıklamaya inanmıştı.

Google Chrome gizli mod

Google markasının çatı şirketi olan Alphabet konu ile ilgili dava sürecine müdahil oldu. Ayrıca şirketin CEO’su ifade vermek üzere mahkemeye çağırıldı. Verilerin toplanıp toplanmadığı ile ilgili CEO bazı açıklamalar yaptı. Bu açıklamalarında mahkeme sürecinin tamamen haksız ve gereksiz olduğunu ifade etti. Google hukuk ekibi ise harıl harıl çalışıyor.

Mahkeme sonucu merakla bekleniyor

Google başta olmak üzere Facebook ve diğer tüm şirketler kullanıcı verilerini bir şekilde elde ediyor. Sunucularda toplanan bu veriler reklam politikalarında kullanılıyor. Ancak “gizli mod” burada biraz daha farklı bir konumda. Google gizli mod açıldığında kesinlikle hiçbir veriye erişilemediğini söylüyor.

Mahkeme tarafından görülen davada ise bunun tam tersi ifade edildi. Yapılan açıklamalara göre gizli mod tamamen bir aldatmacadan ibaret. Google yine burası üzerinden veri topluyor. Peki siz Google şirketinin gizli mod üzerinden veri topladığını düşünüyor musunuz?

İlgili Haberler:

>> Mozilla Firefox Kullanıcı Sayısı Korkunç Bir Düşüş Yaşadı: Google Chrome Karşısında Çaresiz Kaldı

>> Acer, yeni Chromebook sertifikalı bağlantı istasyonu ile iş dünyasına yöneldi

. . . . .