Çin’de Metaverse Yatırımı Korkunç Boyutlara Ulaştı: Sakin Ol Şampiyon

Metaverse arsaları sahibinden

Çin’de metaverse yatırımı tahmin edilenin çok daha üzerine çıkmayı başardı. Açıkçası kimse böylesine devasa miktarda bir yatırım beklemiyordu. İşte konuyla ilgili merak edilen tüm detaylar.

Günümüzün en önemli alanlarından birisi de Metaverse oldu. Facebook tarafından bu alana büyük bir yatırım yapılacağı duyurulduktan sonra adeta büyük bir patlama yaşandı. Bu alandaki yatırımlar çok sert bir şekilde arttı. Mesela Çin’de 1300’den fazla şirket metaverse ile ilgili ticari marka kurmak için başvuru yaptı.

Özellikle son dönemlerde metaverse ile ilgili yatırımların adeta çılgınlık noktasına geldiğini görüyoruz. Sadece son 3 ayda marka tescili yapan şirket sayısının 10 kat artmış olması bunun en büyük kanıtı. İşin sadece Çin boyutu yok. ABD gibi ülkelerde de yine büyük yatırımların yapıldığını görüyoruz.

Çin’de metaverse yatırımı giderek artıyor

2021 yılının son çeyreğinde yapılan metaverse yatırımları 1,5 milyar dolar seviyesine kadar ulaştı. Bundan sadece 3 ay kadar önce bu alanda yatırım yapan şirket sayısı 130 olarak belirlenmişti. Şimdi ise bu rakam 10 kat arttı. Üstelik Çinli devler bile bu anda ticari marka başvurusunda bulunuyor.

Çin'de metaverse yatırımı

Tencent ticari marka başvurusunda bulunan Çinli şirketlerden en önemlisi. Epic Games’in önemli bir bölümüne sahip olan bu marka Fortnite oyununda da söz sahibi. Raporlara baktığımızda 100’e yakın tescil başvurusunda bulunduğu görülüyor.

Büyük şirketler metaverse projelerine odaklandı

Devasa şirketlerin bu alana yoğunlaştığı görülüyor. Alibaba ise XR Lab girişimi kurarak aslında bu alana ne kadar çok önem verdiğini göstermiş oldu. Yine aynı şekilde TikTok platformunun sahibi olan Bytedance bu alana yatırım yapıyor.

Önümüzdeki aylarda Google, Microsoft ve Apple gibi şirketlerin yine kendi projelerini geliştireceğini söyleyebiliriz. Kısacası bu alan tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı bir şekilde büyüyecek. Peki siz Metaverse evreni hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Bu Metaverse Kripto Paralar Çok Sert Yükseliş Yakalayabilir: İşte Analistlerin Önerileri

>> Elon Musk Metaverse’i Eleştirdi ve Neuralink’in Daha İyi Olacağını Söyledi. İşte detaylar…