Twitter Sosyal Medya Yasağından Son Anda Kurtuldu

Twitter güvenilir arkadaşlar

Twitter sosyal medya yasağından payını alacak platformlar içerisinde yer alıyordu. Fakat yeni bir karar ile birlikte şirket son anda ceza almaktan kurtuldu.

Dünyanın en büyük sosyal medya devleri içerisinde yer alan Twitter sosyal medya yasağından kıl payı kurtulmayı başardı. Hatırlayacağınız üzere 2021 yılının ilk aylarında sosyal medya kararları alınmıştı. Hatta sosyal medya yasası olarak kabul edilen kararlar sıkı bir şekilde denetlendi.

Bu yasanın en önemli detayı ise yasal bir temsilci atanması ile ilgiliydi. Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu tarafından yapılan açıklamalarda büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan platformların Türkiye’ye yasal bir temsilci ataması istendi. Bunu yapmayanlar için bazı ceza uygulamaları başlatılacaktı.

Twitter sosyal medya yasağından feragat etti

Sosyal medya devi Twitter bu yasak kararından son anda kurtuldu. Şirkete ilk etapta para cezası verildi. Hemen ardından reklam yasağı uygulandı. Twitter platformu üzerinden reklam vermek imkansız hale geldi. 15 Ocak 2021 tarihinde alınan bu yasak kararı değiştirildi.

Twitter sosyal medya yasağından

BTK tarafından alınan reklam yasağı kararı kaldırıldı. Resmi gazetede yayınlanan bu karar ile birlikte Twitter artık Türkiye’den reklam alabilecek. Böylece şirketin reklam yasağı aşılmış oldu. Böyle bir şeyin yapılmasının nedeni ise Twitter platformunun yasal bir temsilci ataması. Bunu yaparak daha ağır cezalardan kurtulmuş oldu.

Sosyal medya yasası devrede

Türkiye’de günlük erişimi 1 milyon ve üzerinde olan sosyal ağ sağlayıcıları ile ilgili önemli bir karar alınmıştı. Bu karara göre sosyal medya platformları temsilci bulundurmak zorundaydı. Temsilci bulundurmayan sitelere ilk etapta para cezası yazıldı. Hemen ardından reklam yasağı getirildi.

Twitter tüm sosyal medya platformları içerisinde en fazla direnen şirket olarak karşımıza çıktı. Ancak ipler iyice kopmaya başlayınca platform önemli bir karar aldı. Yasal temsilci atandı ve böylece sorun giderildi. Şimdilik sosyal medya platformlarının tamamı yasal temsilci belirledi. Gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Twitter Mavi Tik Tartışmalarına Açıklık Getirdi: Kimler Mavi Tik Alabilecek

>> Twitter Gizlilik Özelliği Büyük Yanlışlara Neden Oluyor: Bazı Hesaplar Kapatıldı