Cyberpunk 2077 Atatürk’e Hakaret İddiaları Ortalığı Fena Karıştırdı

Cyberpunk 2077 Atatürk’e Hakaret İddiaları Ortalığı Fena Karıştırdı

Cyberpunk 2077 Atatürk'e hakaret
Google News Abone Ol

Cyberpunk 2077 Atatürk’e hakaret iddiaları ortalığı fena halde karıştırdı. Hadi gelin böylesine büyük bir oyunda yapılan hataya birlikte göz atalım.

Oyun stüdyoları bazen çeviri hizmetlerine ihtiyaç duyabiliyor böyle durumlarda çeviri şirketlerinden hizmet alınıyor bugüne kadar doğru veya yanlış birçok çeviri yapıldı ancak ilk defa böylesine büyük bir oyunda Atatürk ile alakalı hakaret içerikli bir yazı ortaya çıktı. Elektropunk grubunun ismi yanlış yazılmıştı.

Cyberpunk 2077 bomba gibi bir giriş yaptı be gerçekten de kullanıcıların önemli bir bölümü tarafından fazlasıyla beğenildi. Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden oyuncular büyük bir zevkle bu oyunu oynadı. Türkiye’den oyunu oynayan bazı kullanıcılar ilginç bir detay fark etti. Tüm problemler zaten oradan başladı.

Cyberpunk 2077 Atatürk’e hakaret içeren çeviri kaldırılacak

Cyberpunk 2077 oyunun da bir bölümde “İstikbal Göklerdedir” yazması gerekirken yanlışlıkla “İstikbal Gö*lerdedir” yazılmıştır. Grubun görselleri değerlendirildiğini yine Atatürk’e çok benzeyen bir afişin kullanıldığı görülüyor. Muhtemelen firma böyle bir çevirinin yapılacağını kendileri bile tahmin etmiyordu.

Cyberpunk 2077 Atatürk'e hakaret

Birçok kişi bunun kasıtlı olarak yapıldığını söylese bile oyuncuların önemli bir bölümü yanlışlıkla da olabileceğini ifade etti. Aslına bakarsanız bu tür yanlışlıklar zaman zaman ortaya çıkabiliyor. Oyunlarda çeviri hataları çoğu kez hızlıca gideriliyor. Cyberpunk 2077 Atatürk’e hakaret ettiği söylenen bu çeviri için 23 Studios devreye girdi.

Çeviri şirketi tarafından yapılan açıklamalarda, “Sevgili oyunseverler, Cyberpunk 2077’de yer alan ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret olarak algılanan çevirinin düzeltilmesi için diğer çeşitli hata düzeltmelerinin de olduğu bir yama zaten hazırlanmıştı. Bu yama yayına girdiğinde metin oyundan kaldırılacaktır. Gözümüzden kaçan bu hata için herkesten özür diliyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

Cyberpunk 2077’nin geliştiricisi ve yayıncısı CD Projekt RED muhtemelen kısa bir süre içerisinde problemi giderecektir. Şirketin oyunda yer alan bu sorunla alakalı henüz açıklama yapmadığını da belirtelim. Sizce 23 Studios bu oyundaki çeviri hatasını kasıtlı olarak mı yaptı? Düşüncelerinizi ve tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Cyberpunk 2077 Oyununun Korsanı Çıktı İşte Tüm Detaylar

>> Cyberpunk 2077 Oyuncu Rekoru Kırdı: İşte Merak Edilen Herşey (Video)


CEVAP VER