Cyberpunk 2077 Geliştirmesi Ancak 2016’da Başlamış!

Cyberpunk 2077 PS Store

Cyberpunk 2077 geliştirmesi hakkında çıkan yeni bilgi oyundaki hatalarla ilgili önemli bir sebebi ortaya çıkardı. 2020’de beklenen oyun, defalarca ertelenenmesinin ardından çıktığında ise büyük bir şoka sebep oldu. Birçok hatayla yayınlanan oyunun bu sorunlarının en önemli sebeplerinden biri ortaya çıktı.

Cyberpunk 2077 ile ilgili çıkan son rapor, oyunda yaşanan sorunların önemli sebeplerinden birini ortaya çıkardı. CD Projekt Red firmasının büyük bir özgüvenle 2012’de tanıttığı oyunun geliştirmesi 2016 yılında başlamış.

20’den fazla aktif ve eski CD Projekt Red personeliyle yapılan röportajlar sonrası oyunla ilgili sorunun en büyük sebebi ortaya çıktı. Öğrenilene göre 2012’den sonra oyunla ilgili yapılan tüm çalışmalar iptal edilmiş ve 2016’da şuan piyasada bulunan versiyona sıfırdan başlanmış. Yine aynı rapora göre 2018 yılında E3 fuarında yayınlanan oyun görüntüleri “neredeyse sahte” olarak belirtilmiş. Geliştirme sürecinin sonlanacağı süreç de Kovid-19 salgınından büyük ölçüde etkilenmiş. Programcılar açısından da PC geliştiricileriyle konsol geliştiricileri arasında büyük bir iletişim kopukluğu yaşanmış.

Cyberpunk 2077 geliştirmesi ile ilgili yaşanan sorunların perde arkası

Oyun 10 Aralık’ta piyasaya sunulduğunda firma çalışanlarının kabul edilebilecek miktardan çok daha fazla çalıştıklarına dair haberler çıkmıştı. Oyunun piyasaya çıkmasından sonra ise özellikle konsol oyuncuları oyunu oynanamaz hale getiren hatalardan çok fazla şikayet ettiler. Bu şikayetleri takip eden süreçte Sony, Playstation Store’dan oyunu kaldırdı ve geri ödeme taleplerine cevap verdi. CD Projekt Red firmasına dava açan bir yatırımcı olduğu haberleri de ortaya çıktı.

Firmanın kurucularından Marcin Iwinski, oyunun durumu için bir özür mesajı yayınladı. Oyunun bilgisayar sürümünün genel olarak olumlu karşılanmasına rağmen konsol versiyonu hakkında “Karşılamasını beklediğimiz standartlarını karşılamıyor.” dedi. Iwinski ayrıca, “Şirket, oyunun ilk büyük güncellemesini gelecek hafta yayınlamayı planlıyor.” dedi.

İddialara göre, firma 2012’de oyuncularda büyük bir heyecana sebep olan ilk duyuruyu yaptığında çalışanları odağı hala büyük ölçüde Witcher 3 üzerindeymiş. Firma yöneticileri, Witcher 3’te yaşadıkları başarının sarhoşluğuyla bu zor görevin de başarılabileceğine dair büyük bir inanç taşıyordu. Son büyük iddia ise bu oyunun 2016 yılına kadar “üçüncü kişi bakış açısı” üzerine tasarlandığı şeklinde.

Ya siz Cyberpunk 2077’yi oynadınız mı? Sizce oyunun bu hataları düzelse dahi CD Projekt Red firmasının imajı bir daha eski şaşalı günlerine dönebilir mi? Düşüncelerinizi merakla bekliyoruz…

 

İlgili haberler

>> Cyberpunk 2077 PlayStation Store’dan kaldırıldı!  

>>Lucasfilm Games Markası Disney Tarafından Canlandırılıyor!