Lucasfilm Games Markası Disney Tarafından Canlandırılıyor!

Lucasfilm Games Markası Disney Tarafından Canlandırılıyor!

Disney Lucasfilm games firmasının geri döneceğini duyurdu
Google News Abone Ol

Lucasfilm Games, 1982 yılında kuruldu. Bugüne kadar Maniac Mansion, Indiana Jones, Monkey Island, Star Wars, Outlaws gibi çok önemli yapımları oyuncularla buluşturdu.  Bugün yapılan duyuruda ise bu büyük markanın geri döneceği duyuruldu.

Özellikle Star Wars oyunları, Lucasfilm Games logosuyla özdeşleşmiştir. Gelecekte de olacağı gibi. Bugün StarWars.com’da yapılan duyuruda da bu önemli markanın yeni bir çağa gireceği duyuruldu. Onlarca yıllık bir mirasa sahip bu firmanın oyun sektöründeki öncül firmalarla yapacağı ortaklıklarla oyuncuları yeni maceralara götüreceği haberi büyük heyecan yarattı.

Yapılan açıklamada, “StarWars.com, Lucasfilm Games’in bundan sonra şirketin Lucasfilm’in zengin oyun seçkisini ve geleceğe dönük bakışını kapsayan tüm oyunlarının resmi kimliği olacağını duyurmaktan heyean duyuyor.” sözlerine yer verildi.

70lerde ve 80lerde kendi geliştirdiği oyunlarla Star Wars markasından bağımsız bir başarı yakalayan firma 90larda LucasArts ismiyle birçok önemli oyunu yayınladı ve özellikle adventure türünde oyunların önemli temsilcisi haline geldi.

2012’de 4 milyar dolar karşılığında Disney bünyesine geçen Lucasfilm ile birlikte bu marka da farklı firmaların geliştirdiği StarWars oyunlarının lisanslama işlemleriyle uğraştı. O dönemde firmanın “çoğunlukla mobil ve sosyal oyunlara yöneleceği” açıklaması oyuncuları üzmüştü. Bu açıklamanın altı ay sonrasında ise LucasArts’ın oyun geliştirme kısmının kapatılacağı açıklanmıştı. Akabinde ise Electronic Arts yapımı oyunların duyuru haberlerini okumuştuk.

 

Lucasfilm Games’in geleceği ne olacak?

Bu açıklamanın doğrudan firmanın yeniden kendi oyunlarını geliştireceği anlamını verdiğini düşünmek doğru olmaz. Bunun sebebi ise yapılan açıklamada yer alan “en iyi stüdyolarla geliştirme ortaklarının süreceği” kısmı da bunu kanıtlıyor. Bu markalaşmanın yanında ortaklıkların süreceğinin özellikle belirtilmesi Disney’in oyun sektörüne daha ciddi biçimde girmeyi planladığını da anlatıyor. Hatırlatmak gerekirse firmanın önemli Star Wars dışı markalarından biri olan Grim Fandango‘nun da yeniden yapıldığı haberlerinin bu gelişme ile yakından bağlantılı olduğunu düşünmek yanlış olmayacaktır. Bu oyunun grafiklerinin hala güzel görünmesine rağmen dönemin imkanlarının doğurduğu sorunlar nedeniyle güzel bir yeniden yapımı hak ettiğini söylemeliyiz. Oyunlarda gittikçe azalmakta olan mekaniklerin bulunduğu ve mizahı çok ince bir şekilde kullanan bu oyunun dönüşü için de sabırsız olduğumuzu söylemeliyiz.

Sonuç olarak, şuan için elimizdeki az miktardaki somut bilgilerden biri firmanın 2021 için Lego Star Wars: The Skywalker Saga‘nın hazırlığında olduğu. Bir diğer bildiğimiz şey ise 2019 yapımı Jedi: Fallen Order’ın bir oyun serisinin başlangıcı olduğu. Lucasfilm Games’in yeniden uyanmasının bu firmayı her anlamda yeniden eski günlerine döndürmesi ise en büyük dileğimiz.

Siz Lucasfilm Games’in hangi oyunlarını hatırlıyorsunuz? Anılarınızı yorumlar kısmında okumayı çok isteriz.

İlgili haberler

>> Among Us 2020 Yılının En Çok İndirilen Mobil Oyunu Oldu!

>> Steam 2020 Oyun Ödülleri kazananları açıklandı! İşte tam liste…

 


CEVAP VER