NASA Çalışması Gösterdi: Türkiye’de Yeraltı Kuraklığı Var

Türkiye'de yoksulluk sınırı

NASA çalışması gösteriyor ki ülkemizde ciddi bir yeraltı suları kuraklığı yaşanıyor. Haritalarla gösterilenlere göre ülkemizde özellike İstanbul’da yeraltı suyu neredeyse yok noktasına gelmiş.

Bu sene kışın gelmesini çok bekledik. Özellikle içinde bulunduğumuz 2021 yılında önceki güne kadar ne ciddi bir yağış ne de beklenen kış soğukları ülkemize uğramadı. Özellikle İstanbul çevresindeki su rezervleri alarm veriyor. Yaklaşık 15 milyon nüfusa sahip İstanbul, son 15 yılın en düşük su rezervlerine sahip. Eğer bu koşullar devam ederse tarımın da tehlikeye gireceği ön görülüyor.

Araştırmaya göre yaşadığımız kuraklık sadece bu senenin sorunu değil. Yıllardır azalan yağış miktarları rezervlerdeki su miktarını oldukça düşürdü. 2020 yılı son beş yılın en kurak yılı olarak değerlendiriliyor. Özellikle yılın ikinci yarısında yağış miktarının ciddi şekilde azaldığına değinilmiş. Temmuz 2020’den bu yana, ülkemizin hemen her ilinde her ay yağış ortalamanın normal seviyelere göre daha düşük olduğu belirtiliyor. Ekim’den Aralık’a kadar olan süreçte ülkemiz genelinde yağış ortalamaları, 1981 – 2010 periyoduna göre %48 daha düşük olarak gerçekleşmiş.

NASA çalışması korkutucu detayları gösteriyor

11 Ocak 2021 Nasa Çalışması fotoğrafı
11 Ocak 2021

NASA’nın yayınladığı üstteki harita 11 Ocak 2021 tarihinde Yerçekimi Kurtarma ve İklim Çalışması Takibi (GRACE-FO) uyduları tarafından çekilmiş. Bu haritadaki renkler nem ve yeraltı sularının 1948 – 2010 periyoduyla karşılaştırılması sonucunda oluşturulmuş. Mavi alanlar normalden fazla suyun bulunduğu bölgeleri gösterirken turuncu ve kırmızı bölgeler su miktarının gerilediğini gösteriyor.

Akiferlerdeki yeraltı suları, birçok ülkede tarımda ve içme suyunda en önemli kaynaklardan biri olarak belirtiliyor. Kurak dönemlerde akarsular da bu kaynakları kullandıklarına değiniliyor. Yeraltında bulunan suların geri dönmesinin uzun vadede ancak yüzeye biriken yağışların yeraltına sızmasıyla yeniden çoğalabiliyor.

11 Ocak 2021 Nasa Çalışması ikinci harita
11 Ocak 2021

Bu ikinci haritada ise yine GRACE-FO uydularından alınan ve 11 Ocak 2021 sonrası için yerin yaklaşık bir metrelik kısmı için nem tahminlerini gösteriyor.

Gösterilen alandaki su miktarı en çok tarım için önem teşkil ediyor. Bu kuraklığın ülkemiz topraklarında bitki örtüsüne ciddi zarar vereceği de raporda yer alıyor. Bitki köklerine yakın bölgelerdeki nem yağacak yağmurlarla hemen yerine gelebilse de yağmurlardan önce bitkiler toprağı örtemezse güneşle birlikte yağmurların toprağın derinlerine ulaşmadan yeniden güneşle buharlaşabileceği tehlikesine dikkat çekiliyor.

Yağışlarda yaşanan azalma, su talebinin yoğun olduğu İstanbul gibi kentlerimizde sadece birkaç ay yetecek suyun kalmasına sebep oldu. İstanbul’da Ocak 2021 itibariyle su rezervleri %25 oranının altına düşmüş durumda.

Diğer haberler

>>TOGG, 2021 yılında 1500 kişi istihdam edecek

>>Sürdürülebilir gelecek için ne yapmak gerekiyor?