TOGG, 2021 yılında 1500 kişi istihdam edecek

TOGG elektrikli araç fiyatı

TOGG, Twitter hesabından yaptığı açıklama ile 2021 yılı içerisinde 1.500 kişiyi istihdam edeceğini duyurdu. İşte detaylar.

Yerli elektrikli araba üreticisi olan TOGG, Gemlik tesisindeki çalışmalarıyla üretime hazırlanıyor. İlk kez 27 Aralık 2019 tüketicilere tanıtılan Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili olacak TOGG, 2022 yılı ile seri üretime geçmesi planlanıyor.

TOGG, Twitter üzerinden yeni bilgiler paylaştı. Paylaşılan bilgilere bakacak olursak yerli otomobilin Gemlik’teki üretim tesisinin geldiği son aşamadan bahsedilirken, üretim tesisinin yapım aşamasında çalışmak için 1.500 kişiyi istihdam edileceğinin de haberi verildi.

TOGG

TOGG’un Twitter hesabından paylaşılan bilgilere göre üst yapı çalışmaları başlamış durumda. Üst yapı çalışmaları için Ocak ayın içerisinde 220 kişi istihdam eden yerli elektrikli araba üreticisi 2021 yılı içerisinde 1.500 personel istihdam edeceğini açıkladı.

Ayrıca Twitter’da paylaşılan videoda şu açıklamalarda bulundu,

”Gemlik Tesisimizin zemin güçlendirme çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Ana yüklenici firma, ‘Yapı Merkezi’ ile anlaşma imzalandı. Üst yapı için mobilizasyon alan çalışmalar başlatıldı. Üst yapı için Ocak ayında 200 toplamda 1.500 personel istihdam edilecek. Toplamda 1.500 kişilik 9 yatakhane, 350 kişilik yemekhane. Alt yapı  çalışmalarının son durum; yapılan kazı 550 bin metreküp, yapısal dolgu 225 bin metreküp, zemin güçlendirme kolonu 30 bin 900 adet. Boya enerji ve gövde binalarının alt yapı çalışmaları tamamlandı. Bizi izlemeye devam edin.”

TOGG ne zaman seri üretime başlayacak

TOGG için gerekli altyapıların tamamlanmasının ardından ilk araçların 2022’in son çeyreğinde seri üretime geçmesi planlanıyor. Elektrikli arabaların yola ilk çıktığında yüzde 51 olması beklenen araçların yerlilik oranı 2026 yılı ile yüzde 70 seviyesine yükselmesi hedefleniyor.

TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş’ın daha önceden yaptığı açıklamalarda, yurt içinde ve yurt dışında elektrikli otomobil için 2022’nin ortalarında Türkiye’nin elektrikli aracını piyasaya sürmeye başlayacağını ve bu otomobilin çıktığı tarihle beraber rakipleriyle aynı seviyede otonom sürüşe hazır olacağını belirtmişti.

Yapılan açıklamalara rağmen TOGG’un üretim tesisi için yapılması için hala pek çok ihtiyacı var. Ancak yetkililer, çalışmaların planlandığı gibi gittiğini söylüyorlar.

>>Uber için kötü haber! Taksiciler temyize gidiyor.