AFAD Uyarıyor! Deprem Sonrası Yapılması Gerekenler

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan 7,4 büyüklüğündeki deprem, çevre illerde de hissedildi. Maalesef hayatını kaybeden ve yaralanan vatandaşlarımız var. Arama kurtarma ekipleri, şu an son hızla çalışmalarını sürdürüyor. Öte yandan bu çalışmaları kolaylaştırmak için AFAD da uyarıyor. Deprem sonrası yapılması gerekenler…

AFAD, deprem sonrası yapılması gerekenler temalı bir tweet paylaştı

AFAD’ın deprem sonrası yapılması gerekenler tweet’i şöyle:

“Deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin. Yolları, acil yardım araçları için boş bırakın. Hayati durumlar haricinde telefon görüşmesi yapmaktan kaçının.”

Ülkemizde, hemen her bölgede baz istasyonları var, ama bu istasyonların belli kapasiteleri var. Deprem gibi afetler sonrasında herkesin telefonlara sarılması, sistemin mevcut kapasitesini aşabiliyor ve bunun sonucunda da sesli iletişimde kopmalar yaşanabiliyor. İşte bu sebeple uzmanlar, çok acil bir durum olmadığı sürece telefon görüşmelerinin yapılmasını önermiyor. Bunun yerine yazılı mesajlaşma yöntemini tercih edebilirsiniz. Arama yapacaksanız da kısa tutmanız önemli.

AFAD Uyarıyor! Deprem Sonrası Yapılması Gerekenler

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabı üzerinden önemli bilgiler paylaştı:

Yapılan açıklamada, bölgedeki tüm vatandaşlarımız için ücretsiz arama ve internet paketlerinin tanımlandığı bildirildi. Ayrıca, borcu yüzünden kapatılan hatlar da açıldı ve bölgedeki ankesörlü telefonların da ücretsiz arama için kullanılabileceği belirtildi.

 

İlgili Haberler

>> AFAD Acil Çağrı ve Deprem Erken Uyarı Sistemini Kurun!