Kahramanmaraş Depremi! AFAD Acil Çağrı ve Deprem Erken Uyarı Sistemini Kurun!

Deprem, korkutucu, ama maalesef hayatımızın gerçeklerinden biri. Bugün sabaha karşı Kahramanmaraş depremi meydana geldi. 7,4 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Pazarcık olarak belirtildi ve pek çok farklı ilde de hissedildi. Maalesef hayatını kaybeden, yaralanan vatandaşlarımız var ve arama kurtarma çalışmaları son hızla sürüyor. Peki bu tip durumlara karşı biraz daha hazırlıklı olmak adına, acil durum uygulamaları telefonunuzda var mı?

Güne maalesef büyük bir depremle başladık. 7,4 büyüklüğündeki Kahramanmaraş depremi, çevre illerde de hissedildi ve maalesef hayatını kaybedenler oldu. Şu an ekiplerin arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Umuyoruz ki artık can kaybı olmasın ve bir daha böyle felaketlerle karşılaşmayalım. Ama öte yandan, bu tip doğal afetlerde hazırlıklı olmak önemli. Örneğin, AFAD’ın Afad Acil Çağrı uygulamasını telefonunuza kurmanızı öneriyoruz. Ayrıca, Android işletim sistemli telefonunuzda, Konum bilgilerinizi aktifleştirdikten sonra Deprem Erken Uyarı sistemini de devreye alabilirsiniz!

Kahramanmaraş Depremi çevre illerde de şiddetli bir şekilde hissedildi! Telefonunuzda AFAD uygulaması yüklü mü?

AFAD uygulaması açıklaması:

“Vatandaşlarımızın afet öncesinde, afet anında ve afet sonrasındaki ihtiyaçlarını tek uygulamada karşılamak amacıyla AFAD Acil mobil uygulaması geliştirildi. Tüm IOS ve Android kullanıcılarının yararlanabileceği uygulama, App Store ve Google Play uygulama mağazalarından indirilebiliyor.”

AFAD Acil Çağrı uygulamasının Android sürümü için tıklayın.

AFAD Acil Çağrı uygulamasının iOS sürümü için tıklayın.

Android telefonlarda Deprem Erken Uyarı Sistemi nasıl aktifleştirilir?

Deprem Erken Uyarı Sistemi’ni kullanabilmek için telefonunuzdaki “Konum” özelliği açık olmalı. Böylece hangi bölgede olduğunuz bilinecek ve olası sismik hareketlilikler öncesinde haberdar edilebileceksiniz.

Öncelikle, “Ayarlar” başlığına gidin.

Sonrasında, “Konum” başlığına dokunun. Burada “Konum Hizmetleri” seçeneğini göreceksiniz. Onu seçin.

Gelen ekranda, “Deprem uyarıları” ibaresini göreceksiniz. Onu seçin.

“Deprem uyarıları” ibaresinin yanındaki şalteri aktifleştirin. Böylece…

Eğer bulunduğunuz konumun yakınlarında bir deprem riski oluşursa, bu depremin ne zaman olabileceği ve şiddet düzeyi hakkında birkaç dakika öncesinde uyarı mesajı alabilirsiniz.

Tabii burada “tahmini” durumlardan söz ediliyor. “Kesinlikle tüm depremler hakkında önceden bilgilendirilirsiniz” iddiası yok.

Kahramanmaraş Depremi! Afad Acil Çağrı ve Deprem Erken Uyarı Sistemini Kurun!

İlgili Haberler

>> 1000 TL Altı Akıllı Bileklikler: Daha Ucuzu Yok!