Depresyon Yaşıyorsanız Bilim İnsanlarının Açıklamalarına Kulak Verin: Yeni Bir Sebep Bulundu

Alzheimer ve parkinson

Depresyon yaşıyorsanız bilim insanlarının bazı açıklamaları destekleyici olabilir. Bir tıp dergisinde paylaşılan veriler oldukça dikkat çekici.

Türkiye gibi ülkelerde depresyon bozuklukları giderek artış gösteriyor. Avrupa’da yapılan araştırmalarda Türkiye en fazla anksiyete ve depresyon problemi yaşayan ülke olarak karşımıza çıkıyor. Bu her ne kadar psikolojik temelli gibi görünse bile işin arkasında başka bazı nedenler olabiliyor.

Konu ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda depresyon hastalarının günlük hayatta kontrastı azaltma eğilimi gösterdikleri ilk elde edilen veriler içerisinde yer aldı. Böylece gündelik hayat çok daha zor hale geliyor. Bu durum birçok depresyon hastasında görülen sorunlar içerisinde yer alıyor.

Depresyon yaşıyorsanız bilim insanlarının araştırmalarına bakabilirsiniz

Günlük hayat içerisinde alınan keyfin azalması, daha olumsuz düşüncelere sahip olma ve çeşitli vücut ağrıları depresyon geçirenlerin en fazla yaşadığı belirtiler arasında. Elbette her şey bunlardan ibaret değil. Bilim insanları depresyonun belirtileri yerine artık kaynağına yönelmeye başladı. İnsanlar neden bu kadar fazla depresyon problemi yaşayabiliyor?

Depresyon yaşıyorsanız bilim insanlarının

Konu ile ilgili gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda ilginç bir detay ortaya çıktı. Finlandiya’da yapılan araştırmalar bağırsakta yer alan bazı bakterilerin eksikliği nedeniyle depresyon sorunu yaşanabildiğini gösteriyor. San Diego’da yer alan California Üniversitesi bu çalışmaları destekledi. Sonuç olarak; bazı bağırsak bakterilerinin eksik olması depresyon kaynağı olabilir düşüncesi ortaya çıktı.

Bağırsak bakterileri başka hastalıkların sebebi olabilir

Yapılan araştırmalar ilk etapta depresyon odaklı olarak başladı. Fakat şimdilerde başka bazı rahatsızlıkların nedeni ile bağırsak bakterileri aynı kefeye konuluyor. Yani bu bakterilerin eksikliği veya fazlalığı başka hastalıkların ana kaynağı olabilir.

Bilim insanlarının bununla ilgili kesin bir sonuca ulaşabilmesi için yeni araştırmalar yapması gerekiyor. Mesela depresyon ile ilgili yapılan araştırmada 181 kişi denek olarak tercih edilmişti. Yaklaşık olarak 46 farklı hastalıkla ilişkilendirilen bağırsak bakterileri yeni bir çalışma alanı olacak. Ancak bunun için daha fazla denek kullanılması gerekiyor. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

İlgili Haberler:

>> Bir Akıllı Telefon Daha Patladı! Bu Modellere Sahipseniz Dikkatli Olun!

>> OnePlus Katlanabilir Cihazlar Üretmek İstiyor: Geliyor Gelmekte Olan