Beyin Hücreleri Öldükten Sonra Yeniden Canlandırıldı: Bilim Dünyası Ölümsüzlüğü İstiyor

Türkiye'de bu hastalık

Beyin hücreleri öldükten sonra yeniden hayata döndürüldü. Bilim dünyasında böyle bir çalışma ilk defa yapıldı. Görünen o ki ölümsüzlüğe giderek daha fazla yaklaşıyoruz. İşte merak edilen bütün detaylar.

.

İnsan bedeninde yer alan organlar öldükten sonra tekrar hayata döndürülmeleri neredeyse imkansız. Uzun bir süre oksijen almadan yaşamaya devam edemeyen organlar için bu son derece kritik. Dünyanın oksijenli bir havaya sahip olması yaşamın temel faktörü olarak biliniyor. Her ne kadar su son derece önemli olsa bile yine de oksijenin yeri çok daha farklı.

Sadece insanlar değil aynı zamanda bitkilerde de benzer bir durum var. Oksijen insanlarda, hayvanlarda ve bitkilerde vazgeçilmez bir unsur. Bilim insanları yaptıkları yeni bir çalışma ile birlikte oksijen almadığı için ölen beyin hücrelerini yeniden hayata döndürdü. Normal şartlarda böyle bir şeyin yapılması imkansız.

Beyin hücreleri öldükten sonra canlandırıldı

Yapılan uzun çalışmalar sonucunda aslında beyin hücrelerinin ölse bile yine de hayata döndürülme ihtimallerinin olduğu ortaya çıktı. Oksijenli bir havaya sahip olmamızın en büyük nedenlerinden birisi de hiç şüphesiz mikroalgler. Bu bakteri türleri atmosferin oksijen kapasitesi açısından büyük öneme sahip.

Beyin hücreleri öldükten sonra

Bilim insanları kurbağa yavrularının beyinlerine bu bakterilerden enjekte etti. Kurbağa yavrularının beyin ölümü bu enjekte etme sürecinden önce gerçekleşmişti. Bakteriler beyin hücrelerinin içerisinde fotosentez yaparak oksijensiz kalan beyin hücrelerinin yeniden canlanmasını sağladı. Böylece ölümsüzlüğe dair önemli bir fikir oluştu.

Zombi insanlar mı geliyor

Yapılan bu yeni çalışmalar insanlar üzerinde de denenecek. İnsan beyninin sadece 6 dakika oksijensiz kalması bile büyük hasarlara neden olabiliyor. İşte tam da bu nedenle araştırmalar oldukça tehlikeli. Bilim insanlarının dikkatli bir şekilde ilerlemesi gerekiyor.

Sinirbilimci Diana Martinez beyin hücrelerinde çok fazla oksijen üretilmesinin büyük tehlikelere yol açabileceğini düşünüyor. Bu tür durumlarda insanlar zombilere dönüşebilir. Peki siz yapılan bu araştırmalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> Bu Kış Grip Nedeniyle Rekor Ölüm Yaşanabilir: Bilim İnsanları Uyardı

>> Güneş Fırtınası Büyük Endişe Yaratıyor: Bilim İnsanları Uyardı

. . . . .