Dev Teknoloji Şirketleri Yeni Yasaklarla Karşı Karşıya Kalacak

Z kuşağı parasını

Dev teknoloji şirketleri bundan sonra kullanıcı verileri konusunda bazı yeni yasaklarla karşı karşıya. Hadi gelin merak edilen detaylara birlikte bakalım.

Günümüzde kullanıcı verileri çok büyük bir öneme sahip. Sağlık ve konum verilerinin sadece sınırlı bazı koşullar dışında paylaşılması yasak. Elbette bu yasak tüm şirketler tarafından uygulanmıyor. Durumun farkında olan ABD senatörleri yeni bazı kararlar almanın eşiğinde.

Konuyla ilgili ortaya çıkan son detaylara göre ABD senatörü Elizabeth Warren önderliğinde siyasetçiler toplandı. Kişisel verilerin satışı ile ilgili ABD çok sert yasaklar getirmeye hazırlanıyor. Böylece kullanıcıların verileri büyük oranda güvende tutulacak.

Dev teknoloji şirketleri kıskaca alındı

Akıllı telefonlardan bilgisayarlara kadar hemen her alanda dev şirketler yer alıyor. Apple ve Meta gibi markalar bile devasa kullanıcı verilerine sahip. Bunun yanı sıra Windows 11 işletim sistemi ve Android gibi işletim sistemleri yine ciddi bir kullanıcı verisine sahip.

Dev teknoloji şirketleri

Bütün bu kullanıcı verileri ne yazık ki bazı özel şirketler tarafından adeta sömürülüyor. Kişisel verilerin satışı ile maddi gelir sağlayacak kuruluşlara ABD senatörleri parmak sallıyor. Ortaya çıkan son detaylara baktığımızda önümüzdeki 10 yıllık süreç içerisinde çok sert yasalar kullanıcı verilerini sömüren şirketlere uygulanacak.

Kişisel verilerle ilgili satış ve paylaşım engellenecek

Federal ticaret komisyonuna 1 milyar dolarlık bütçe sağlanmasına karar verildi. Böylece eyalet başsavcıları ve diğer yetkililer dava açma yetkisine sahip olacak. Bu sayede kullanıcı verilerinin maddi çıkar sağlamak için kullanılması hemen dava konusu olacak. Bu durum caydırıcılığı arttırıyor.

Kullanıcı verilerini işleyen şirketlerin çok yakın takibe alınacağı söyleniyor. Ayrıca site çerezleri ve kullanıcı verilerini depolayan başka sistemlere yeni önlemler getirilecek. Kısacası önümüzdeki aylarda dev teknoloji şirketlerinin çok zorlanacağını söyleyebiliriz. Peki siz kullanıcı verilerinizin güvende olduğunu düşünüyor musunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Haberler:

>> Apple Sendikalaşmaya Karşı Büyük Savaş Başlatıyor: Ortalık Fena Karışacak

>> Apple Ürünleri Pahalı Diyenler Toplanın: Gerçekten Fiyatlar Abartılı Mı?